Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19, gebelerde etkisi?

Covid-19, gebelerde etkisi?

Birçok hükümet hamile kadınlar ve yenidoğan bebeklerin yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgınında yüksek risk grubunda olduğu uyarısında bulunuyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanlar, henüz Covid-19’un hamilelerde diğer yetişkinlere göre daha ağır semptomlara yol açtığına dair yeterli veri olmadığını söylüyor.

Gizem Sade/Euronews

İngiliz Kraliyet Koleji’den kadın doğum uzmanlarının da aralarında bulunduğu bir ekip tarafından yayımlanan makalede, hamile kadınların diğerlerine göre daha yüksek risk taşımadığı ve Covid-19 düşük yapma olasılığını artırmadığı belirtildi. Makalede, Covid-19’a yakalanan hamilelerin büyük çoğunluğunun sadece hafif ya da orta derecede soğuk algınlığı/grip benzeri semptomlar yaşamasının beklendiği ifade edildi.

Uzmanlar, hamileliğin yalnızca kadınların küçük bir kısmında vücudun viral enfeksiyonlarla mücadele düzeyini etkilediğini belirti.

Yeni tip koronavirüs hakkında verilerin kısıtlı olduğunun göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, virüsün hamilelikte ya da doğum esnasında bebeğe bulaştığına dair henüz bir bulgu olmadığını kaydetti. Makalede, “Virüsün bebeğe bulaştığı iki vaka bildirildi. İkisinde de virüsün doğum öncesi mi sonrası mı bulaştığı belirsizliğini koruyor” ifadeleri kullanıldı.

DSÖ: Hamilelikte ciddi sonuçlar bildirilmedi, ancak dikkatli olunmalı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de İngiliz uzmanlarla aynı doğrultuda açıklamalar yaptı. DSÖ’ye göre Covid-19’un hamilelerde ağır sonuçlar doğurduğuna dair halihazırda yeterli kanıt bulunmuyor.

Bununla birlikte hamile kadınların bağışıklık sisteminde meydana gelen değişimler nedeniyle ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanabildiğini belirten DSÖ, hamilelere koronavirüse karşı daha dikkatli olma ve semptomları sağlık görevlilerine bildirme uyarısı yapıyor.

DSÖ ayrıca, koronavirüs bulaşan hamile bir kadının hamilelik veya doğum sırasında virüsü fetüsüne veya bebeğine geçirip geçirmeyeceği hususunda kesin bir bilgiye sahip olmadıklarını söylüyor. DSÖ, şimdiye kadar anne sütü ve amniyotik sıvı örneklerinde virüse rastlanmadığını belirtiyor.