Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ciddi durum daha da vahimleşiyor!

Ciddi durum daha da vahimleşiyor!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü (2019-nCoV) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi. Çin medyası, hayatını kaybedenlerin neredeyse yarısının 80 yaşın üzerinde olduğunu duyurdu.

Çin Komünist Partisi‘nin ana yayın organı ‘Halkın Günlüğü’ kısa süre önce Wuhan’a gitmiş olanların corona virüsü belirtileri bulunmasa da kendilerini evlerinde izole etmeleri yolunda çağrı yaptı.

Çinli bilim insanları, virüsün yılan ya da yarasalardan insanlara geçmiş olabileceğini düşünüyor. China Science Bulletin (Çin Bilim Bülteni) gazetesinde yayınlanan bir makalede, virüsün yarasalarda bulunabileceği ve yarasa çorbasının Wuhan’da çok fazla tüketilmesi nedeniyle de virüsün insanlara geçmiş olabileceği ifade edildi.

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/son-dakika-durum-giderek-kotulesiyor-olu-sayisi-artiyor-bolgeden-korkunc-fotograflar-geliyor-5585410/


Koronavirüs: Yeni virüs Çin dahil 7 ülkede görüldü, toplam ölü sayısı 18’e çıktı

Türkiye, Çin’in Vuhan şehfrinden İstanbul’a düzenlenen seferleri durdurdu.

Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam 7 ülkede görüldü.

Söz konusu virüsün bulaştığı bir kişinin ABD’de tedavi altına alındığının açıklanmasıyla, hastalığın ülkeye de sıçradığı ortaya çıktı. Çinli yetkililer ise, hastalığın ilk ortaya çıktığı Vuhan kentine giriş çıkışların durdurulması uyarısında bulundu.

Çinli yetkililerin açıklamasına rağmen sağlık uzmanları, Vuhan kentinde ortaya çıkan virüse yakalanan kişi sayısının 2 bine yaklaşmış olabileceğini söylüyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51201673


İstanbul Havalimanı’nda bu sabah… Çin’den üç uçak indi, corona virüsü ile ilgili termal kameralı kontrol başladı

Enver Alas/Hürriyet

Koronavirüs’ün Çin’in ardından bir çok ülkede görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’nda toplanan bilim kurulu, bu ülkeden İstanbul Havalimanı’na gelen tüm uçuşların bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerinin alınması konusunda karar almıştı. Kararın ardından ilk uygulama bu sabah yapıldı.

görsel ve tamamı için kaynağa bkz