Ana Sayfa İlaç Chiesi Grup, 2020 yılında performansını arttırdı

Chiesi Grup, 2020 yılında performansını arttırdı

  • Chiesi Grup dünya genelinde 2119’u İtalya’da olmak üzere 6389 kişiyi istihdam ediyor ve 2 milyar 229 milyon avro ciroya sahip.
  • Chiesi; 30 iştirak, 7 araştırma merkezi, 3 üretim tesisi ile toplam 90 ülkede faaliyet gösteriyor.
  • Bu sonuçlar, 2018’den beri bir Benefit Şirketi ve 2019’dan beri B Corp sertifikalı olan Chiesi’nin 2020’de önemli bir büyüme gösterdiğinin teyididir.

İtalya, Parma merkezli, dünya genelinde 30 iştirake sahip uluslararası araştırma odaklı bir ilaç grubu olan Chiesi’de büyüme devam ediyor. Şirket cirosu 2020 yılında bir önceki yıla göre %11.8 artışla 2 milyar 229 milyon avroya ulaştı.

Grup halihazırda 30 iştirak, İtalya, Fransa, ABD, Kanada, Çin, Birleşik Krallık ve İsveç’te bulunan 7 araştırma merkezi ve İtalya, Fransa ve Brezilya’da 3 üretim tesisinden oluşan global işletme bünyesinde ve 90 ülkedeki ticari varlığıyla 2.119’u İtalya’da olmak üzere 6389 kişiyi istihdam ediyor.

Chiesi’nin dünya genelinde sürekli büyümesi her bir iştirakinin gösterdiği çabalarının bir sonucu. Grubun toplam cirosunun 401 milyon avrosu BK’da, 254 milyon avrosu ABD’de, 262 milyon avrosu Chiesi İtalya’da, 260 milyon avrosu Almanya’da, 149 milyon avrosu Fransa’da, 126 milyon avrosu İspanya’da, 292 milyon avrosu Avrupa’nın Orta Ölçekli bölgesinde ve 320 milyon avrosu Çin ve Uluslararası bölgede elde edilmektedir. Chiesi Global Nadir Hastalıklar da 164 milyon avro ciro ile bu hedefe ulaşılmasına katkıda bulunmuştur. 2020’nin başında Massachusetts, Parma ve Boston’daki tesislerde kurulan bu yeni iş birimi, nadir ve ultra nadir hastalıklar için yeni terapötik çözümlerin araştırılması ve geliştirilmesinde ilerleme kaydetmeyi hedeflemektedir.

Şirket, 2020 yılında uluslararası düzeyde kilit birkaç stratejik ortaklık kurdu. En önemli anlaşmalardan biri Moderna şirketi ile yapılmış olup bu sözleşme ile Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon (PAH) tedavisi için yeni aday tedavileri keşfetmek, geliştirmek ve pazarlamak amaçlanmaktadır. Kasım 2020’de, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde Pulmoner rehabilitasyon için bir uygulama olan “Kaia COPD Management”’ın Avrupa’da pazarlanması için dijital tedavi sektörünün önde gelen şirketlerinden Kaia Health ile kurulan özel ortaklık duyuruldu.

Chiesi Grup Başkanı Alberto Chiesi açıklamasında, “Misyonumuz, önde gelen tedavi çözümleri sunmak ve dünya genelinde insanların yaşam kalitesini iyileştirmektir. Bugün, tamamen yeni yaklaşımlar, yeni uygulamalar ve yeni bir zihniyet gerektiren benzeri görülmemiş zorlukların üstesinden gelmek zorundayız. Bu nedenle, özellikle şu anda üstesinden gelmeye çalıştığımız karmaşık durum göz önüne alındığında, Grubumuzun önemli ölçüde büyümeye devam ettiğini ve işimiz için çok önemli olan solunum, nadir görülen hastalıklar, özel bakım alanları gibi terapötik alanlarda yenilikçi bilimsel araştırma faaliyetlerini desteklediğini duyurabilmek önemlidir” şeklinde konuştu.

2018’den beri bir Benefit Şirketi ve 2019’dan beri B Corp sertifikalı olan Chiesi, faaliyet gösterdiği ülkelerde insanların ve toplulukların refahını desteklemeye devam ediyor. Cinsiyet eşitliği daima Grubun ana hedeflerinden biri olacaktır: Öyle ki çalışanlarının % 53’ü kadındır ve bu oran beyaz yaka adı verilen grupta %54 ile daha yüksektir ve Ar-Ge alanında % 64’e ulaşmaktadır.

Chiesi Grup CEO’su Ugo Di Francesco açıklamasında şöyle konuştu, “2020, bizi bir dizi zorlukla sınayan karmaşık bir yıl olurken, aynı zamanda bazı önemli dönüm noktalarına ulaşmamızı da sağladı. Chiesi’nin geniş ailesini oluşturan herkesin kararlı taahhüdü sayesinde 2 milyar avroluk ciroya ulaşmak belirlediğimiz ve şu anda başarıyla gerçekleştirdiğimiz bir hedeftir. Chiesi Avustralya ve Kanada iştiraklerinin ve Global Nadir Hastalıklar İş Biriminin kurulmasının ardından büyümeye devam etmenin yanı sıra şirketin hedeflerini ve yerel bölgeyle yakın bağlarını ortaya koyarak Grubun Parma’daki yeni şirket merkezinin açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz.”