Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bağırsak Mikrobiyomunuz Kondisyonunuz ve Biyolojik Yaşınızla Bağlantılıdır

Bağırsak Mikrobiyomunuz Kondisyonunuz ve Biyolojik Yaşınızla Bağlantılıdır

“Developmental Cognitive Neuroscience” isimli akademik tıp dergisinde yayınlanan ve Macaristan’daki Spor Bilimleri Üniversitesi’nden bir ekibin gerçekleştirdiği araştırma, insan sağlığı ve uzun ömür için probiyotiklerin gücünü kullanma konusunda yeni olanaklar sağlayabilir. Buna göre, ‘yaşlanmayı yavaşlatmanın sırrı da bağırsaklarda gizli’ olabilir.

Scientists think they’ve discovered the secret to ageing – and its hidden in our gut

Macaristan Spor Bilimleri Üniversitesi’nden Zsolt Radak ve meslektaşları, Macaristan’ın Velence kentinde düzenlenen 2019 Dünya Kürek Ustaları Yarışı’na katılan, yaşları 38 ile 84 arasında değişen 80 amatör kürekçiyi inceledi.

Araştırma kapsamında, tüm katılımcılar bir dizi değerlendirmeden geçti, bağırsaklarındaki bakterilerin tespit edilebilmesi için dışkı örneği verdi. Katılımcılar, biyolojik yaşlarının belirlenebilmesi için kan da verdi.

Araştırma sonuçlarına ilişkin konuşan Radak, “İltihaba neden olan bakterilerin yaşlanma sürecini hızlandırdığını bulduk. Yani, (bağırsaklarınızda) ne kadar çok iltihaba neden olan bakteriniz varsa, o zaman o kadar çok yaşlanırsınız” değerlendirmesini yaptı.

Prof. Zsolt Radak, araştırma sonuçlarının, bağırsak bakterileri, iltihap, fit olma hâli ve yaşlanma süresi arasında çok önemli bir bağlantı olduğunu ortaya koyduğunu, bunun daha fazla bakterinin daha sağlıklı bir beden anlamına geldiği şeklindeki genel kabulle ters düştüğünü kaydetti. Öte yandan, araştırma herhangi bir sebep-sonuç ilişkisi tespit etmedi. Buna göre, araştırmaya katılan sporcuların yeme alışkanlıklarının bağırsaklarındaki yararlı bakterilerin varlığını olumlu yönde etkilemiş olması da mümkün.

Fakat Radak’a göre, bu bakteriler ‘kronolojik yaşlanma ile bağlantılı değil’. Radak, konuya ilişkin olarak, “Bizim araştırmamızdaki bulgular, DNA metilasyonu yani dış etmenler sonucu oluşan yaşlanma etkilerini konu alıyor. Başka bir ifadeyle, iltihaba neden olan bakteriler bağırsaklarda çoğalırsa biyolojik yaşlanma süreci de hızlanıyor” dedi.

ileri okuma:

Alterations of the gut microbiome are associated with epigenetic age acceleration and physical fitness

The role of the brain–gut–microbiota axis in psychology: The importance of considering gut microbiota in the development, perpetuation, and treatment of psychological disorders