Ana Sayfa Manşet Kalp Krizinden Bir Gün Önce Görülen Uyarı Semptomları Keşfedildi

Kalp Krizinden Bir Gün Önce Görülen Uyarı Semptomları Keşfedildi

Yeni Yapılan bir araştırma, kalp hastalarının yüzde 50’sinin kalp krizi geçirmeden bir gün önce fiziksel bir semptom yaşadığını ortaya koyuyor.

Los Angeles’taki Cedars-Sinai’deki Smidt Kalp Enstitüsü’ndeki tıbbi araştırmacılara göre, bulgular incelikli; kadın ve erkeklerde, yaklaşmakta olan ve genellikle ölümcül olan sağlık krizinin belirgin ancak belirgin uyarı işaretleri bulunuyor.

Kadınlarda nefes darlığı, erkeklerde  göğüs ağrısı görülüyor

Bulgularını Lancet Digital Health dergisinde yayınlayan araştırmacılara göre kadınlarda nefes darlığı, erkeklerde ise göğüs ağrısı görülüyor.

Her iki cinsiyette de görülen ancak  diğerleri kadar yaygın olmayan uyarı işaretleri arasında ise nöbet benzeri aktivite ve anormal terleme yer alıyor.

Araştırmacılar, cinsiyete özgü olabilecek işaretlerin olduğunu bilmenin, hastalara ve sağlık ekibine, yüzde 90 oranında ölümcül olan bu ani kalp krizlerini önlemede yardımcı olabileceğini söylüyor.

Araştırma ekibinin lideri Summet Chugh, “911’i araması gereken kişiler için etkili bir triyaj gerçekleştirmek üzere uyarı semptomlarından yararlanmak, erken müdahaleye ve yakın ölümün önlenmesine yol açabilir. Bulgularımız ani kalp ölümünün önlenmesi için yeni bir paradigmaya yol açabilir.”

Benzer uyarı bgösteren ancak kalp krizi geçirmeyen kişiler de inceledi 

Chugh’un ve ekibi, Kaliforniya ve Oregon’da yaşları 18 ila 85 arasında değişen hastaları kapsayan iki kalp durması çalışmasının verilerini inceledi. Araştırmacılar, karşılaştırma yapmak için aynı zamanda benzer uyarı işaretleri gösteren ancak kalp krizi geçirmeyen kişileri de inceledi.

Araştırmacılar, ani bir kalp durması nedeniyle bayılmadan önce bir uyarı işaretini fark eden ve acil servisleri arayan hastaların hayatta kalma ihtimalinin beş kat daha fazla olduğunu kaydettiler.

Araştırmacılar, “Uyarı semptomları, yakın zamanda meydana gelebilecek ani kalp durmasının tahmini için ümit vericidir, ancak tahmin gücünü en üst düzeye çıkarmak için ek özelliklerle güçlendirilmesi gerekebilir”