Ana Sayfa Biyoteknoloji Kişiselleştirilmiş Kanser mRNA Aşısı ile Gelen Başarı

Kişiselleştirilmiş Kanser mRNA Aşısı ile Gelen Başarı

Biontech tarafından geliştirilen mRNA aşısıyla kişiselleştirilmiş kanser tedavisinde umut verici gelişmeler yaşandı. İngiltere’de bir ilke imza atıldı ve Adrian Taylor kanser aşısıyla tedavi olan ilk hastalardan oldu. 54 yaşındaki Taylor’ın tümörlerinin çoğu yaklaşık bir yıl içinde yok oldu.

Taylor’a Aralık 2021’de bademcik kanseri teşhisi konuldu. Aylar süren kemoterapi ve radyoterapi seanslarının ardından bademcik tümörü kayboldu.

Ancak geçen yıl Haziran’da kanserin akciğere sıçradığı görüldü.

Sağ akciğerinde en büyüğü 9 milimetre çapında 6 tümör vardı. 9 milimetrelik tümör birkaç ay içinde 25 milimetreye ulaştı.

Kanser hızlı ilerliyordu ve doktorlara göre Taylor’ın hayatta kalma şansı yoktu.

Adrian Taylor, Eylül’de mRNA temelli kanser aşısının klinik deneylerine katılmak için başvurdu ve kabul edildi. Liverpool’daki Clatterbridge Kanser Merkezi’nde tedaviye başladı.

Burada Taylor’a mRNA aşısıyla birlikte “Pembrolizumab” adı verilen yeni bir ilaç verildi.

Aşı, kanser hücrelerini öldüren yeni bağışıklık hücrelerini harekete geçiriyor.

İlaç ise bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasına yardımcı oluyor.

Adrian Taylor ilk dozu Kasım’da aldı. Taylor’a üç haftada bir yeni doz uygulandı. Sekiz haftada bir görüntüleme yapıldı.

Mayıs’taki taramada akciğerindeki tümörlerden birisi hariç hepsinin kaybolduğu görüldü. 25 milimetrelik tümör 4,6 santimetreye küçülmüştü. Taylor tedaviye, iki yıl tamamlanana kadar devam edecek. tamamı için kaynağa bknz