Ana Sayfa Manşet Avrupa İlaç Ajansı (EMA)’dan Covid-19 tedavisinde 1 onay 2 tavsiye

Avrupa İlaç Ajansı (EMA)’dan Covid-19 tedavisinde 1 onay 2 tavsiye

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Covid-19 tedavisi için “Xevudy” isimli ilacı onayladığını duyurdu.

EMA’nın insan ilaçları komitesi ( CHMP ), COVID-19 tedavisi için monoklonal antikor Xevudy’nin (sotrovimab) yetkilendirilmesini tavsiye etti. Başvuru sahibi, ilacı Vir Biotechnology ile birlikte geliştiren GlaxoSmithKline .

Komite, Xevudy’ye ek oksijen gerektirmeyen ve hastalığın şiddetli hale gelme riski yüksek olan yetişkinlerde ve ergenlerde (12 yaşından itibaren ve en az 40 kilo ağırlığında) COVID-19 tedavisi için yetki verilmesini tavsiye etti. 

Böylece EMA, kasımda onay verdiği Regkirona ve Ronapreve’nin ardından Kovid-19’un tedavisi için üçüncü ilacı tavsiye etmiş oldu.

EMA recommends approval for use of Kineret in adults with COVID-19

EMA’nın insan ilaçları komitesi ( CHMP ), Kineret (anakinra) endikasyonunun ,  ek oksijen gerektiren (düşük veya yüksek akışlı oksijen) pnömonisi olan ve ciddi solunum yetmezliği geliştirme riski taşıyan yetişkin hastalarda COVID-19 tedavisini içerecek şekilde genişletilmesini tavsiye etti , ml başına en az 6 ng suPAR (çözünür ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörü) adı verilen bir proteinin kan seviyeleri ile belirlendiği gibi.

İsveçli Orphan Biovitrum AB (yayın) tarafından pazarlanan Kineret, bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaçtır (yani bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltır).

EMA issues advice on use of Paxlovid (PF-07321332 and ritonavir) for the treatment of COVID-19

EMA’nın beşeri ilaçlar komitesi ( CHMP ), COVID-19 tedavisi için Paxlovid (PF-07321332 ve ritonavir) kullanımına ilişkin tavsiyeler yayınladı. Henüz AB’de ruhsatı olmayan ilaç, ek oksijen gerektirmeyen ve ciddi hastalığa ilerleme riski yüksek olan COVID-19’lu yetişkinleri tedavi etmek için kullanılabilir. Paxlovid, COVID-19 tanısı konulduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve semptomların başlamasından sonraki 5 gün içinde uygulanmalıdır. İlacın iki aktif maddesi olan PF-07321332 ve ritonavir ayrı tabletler halinde 5 gün boyunca günde iki kez birlikte alınmalıdır.

Pfizer, EPIC-HR çalışmasında Covid-19 ilacının Omicron’a etkili olduğunu gösterdi