Ana Sayfa Manşet Aşı karşıtı lider hastalanınca fikrini değiştirdi!

Aşı karşıtı lider hastalanınca fikrini değiştirdi!

Aşı karşıtı lider Covid’e yakalanıp bir hafta hastanede yatınca fikir değiştirdi: Herkes aşı yaptırsın

İtalya’da aşı karşıtı hareketlerin liderlerinden biri olan Lorenzo Damiano, Covid-19 nedeniyle ağır şekilde hastalanarak hastaneye kaldırılmasının ardından fikir değiştirdiğini açıkladı ve takipçilerine aşı olmaları çağrısı yaptı.

Italy No Vax leader changes his mind after covid scare: ‘Vaccines save lives’

“2. Nürnberg” isimli aşı karşıtı bir hareketin önde gelen isimlerinden olan Damiano, geçen Ekim ayında bu hareketin temsilcisi olarak kuzeydeki Conegliano kasabasında belediye başkanlığına aday olmuştu. İsmini, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Nazi liderlerinin yargılandığı Nürnberg duruşmalarından alan “2. Nürnberg” hareketi, pandemi tedbirlerini “sağlık diktatörlüğü” ve “devlet suçu” olarak tanımlıyordu. Hareket, aşı üreticileri, bilim insanları ve ana akım medya temsilcileri de dahil bir grubun Nürnberg benzeri duruşmalarda yargılanması gerektiğini savunuyordu.

Geçmişte neo-faşist Forza Nuova partisiyle de bağlantılı olan Damiano, geçen Ekim ayında yapılan yerel seçimler öncesi kampanya sürecinde aşı ve Covid sertifikası karşıtı etkinlikler düzenlemişti. Damiano, sosyal medyadan da aşı karşıtı mesajlar veriyordu. tamamı için kaynağa bknz