Ana Sayfa Hukuk&Etik Almanya’da bir hastane Covid-19’u gizledi iddiası!

Almanya’da bir hastane Covid-19’u gizledi iddiası!

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan dünyaca ünlü Charite Hastanesi’nde “bir kişide Corona virüsüne rastlanıldığı ve hastanenin ilgili bölümünün kapatılıp karantinaya alındığı” haberimizin ardından, Eyalet Sağlık Bakanlığı (Sağlık Senatörü) açıklama yaparak hastalığı doğruladı.

Ali GÜLEN-Sözcü

SÖZCÜ’de 27 Şubat akşamı yayınlanan haberden sonra, hastaneden dört gün boyunca herhangi bir açıklama gelmemişti. Hastane susarken, çeşitli yayın organları ve özellikle haberi atlayan bazı Türk medya kuruluşları, haberi yalanlamak için çeşitli oyunlara başvurmuştu.

Haberin ardından siyasilerin de devreye girmesiyle, olayla ilgili ayrıntılı bilgiler gelmeye başladı. SÖZCÜ’nün kamuoyuna ilk olarak duyurduğu olayı, 2 Mart pazartesi günü Berlin Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı doğruladı.

Haberin yayınlanmasından dört gün sonra yapılan bu açıklama, “Neden uzun süre gizlendi? Bir panikten mi korkuldu, hastayla daha önce temasa geçmiş kişiler olma ihtimaline karşılık olay daha önce açıklanamaz mıydı?” sorusunu gündeme getirdi.

HASTANE DE AÇIKLADI

Senatör Dilek Kalaycı, “Berlinli genç, pek de rastlanılmayan semptomlarla Charite Hastanesi’nin acil servisine geldi. Yapılan testlerde kendisinde corona virüs tespit edildi” açıklamasını yaptı.

 

tamamı için kaynağa bknz