Ana Sayfa Tıp&Sağlık ABD Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi Salmonella Salgınına Karşı Uyardı

ABD Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi Salmonella Salgınına Karşı Uyardı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yasa dışı olarak satılan evcil kaplumbağalardan insanlara Salmonella enfeksiyonu bulaştığını belirterek, salgınına karşı uyarıda bulundu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kaplumbağalarla bağlantılı Salmonella’nın 11 eyalette 26 kişiyi hasta ettiğini ve 9 kişinin ise hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Kaplumbağalar yasa dışı olarak satılıyor

CDC merkezine göre, kabukları 10,16 santimetreden kısa olan kaplumbağaların Salmonella salgınlarının en yaygın suçlularından. Evcil hayvanlar, kaplumbağalarla temas etme ve hastalanma durumunda özellikle çocuklar için de risk oluşturdasına ragmen, minik kaplumbağaların hâlâ yasa dışı olarak internette, mağazalarda, bit pazarlarında ve yol kenarındaki tezgahlarda satılldığı kaydedildi.

Etkilenen insan sayısı bildirilenden daha yüksek 

Hastalığa neden olan iki bakteri türünün neden olduğu ve muhtemelen küçük evcil kaplumbağalarla bağlantılı Salmonella salgınının araştırıdığını belirten CDC merkezi, etkilenen gerçek insan sayısının muhtemelen bildirilenden daha yüksek olduğunu belirtti.

Eyalet ve yerel sağlık yetkililerinin görüştüğü 20 kişiden 16’sı, hastalanmadan önceki hafta evcil kaplumbağalarla temas ettiklerini söyledi.

Ayrıca hasta bireylerden alınan Salmonella örnekleri genetik olarak da birbirine çok yakındı. CDC, bu durumun hepsinin aynı tür hayvanla temas ettikten sonra hastalandığını gösterdiğini belirtti.

Sorulan 13 kişiden altısı evcil kaplumbağalarını internetten satın aldıklarını, beşi hayvanı bir mağazadan satın aldıklarını ve biri de kaplumbağalarını bir sürüngen fuarından satın aldıklarını bildirdi. CDC’nin duyurusunda “Araştırmacılar kaplumbağaların ortak bir kaynağı olup olmadığını belirlemek için çalışıyorlar”

Sağlıklı kaplumbağalar da Salmonella taşıyabilir

Sağlıklı görünen kaplumbağalar bile Salmonella taşıyabilir. Hayvanlar mikropları dışkılarıyla geçirirler ve bu da kaplumbağaların vücutlarına, tank sularına ve çevrelerindeki nesnelere bulaşabilir. İnsanlar, enfekte hayvanlara, onların dışkılarına veya çevrelerine dokunduktan sonra kendi ağızlarına veya yiyeceklerine dokunarak enfekte olabilirler.

Kaplumbağanızla temas etmeyin

CDC danışma belgesinde “Kaplumbağanızı öpmeyin veya ona sarmayın, çevresinde bir şey yemeyin veya içmeyin” ifadesi yer alıyor.

Salmonella enfeksiyonu veya salmonelloz ateş, mide krampları ve kanlı ishal semptomlarına neden olabilir. Nadir durumlarda enfeksiyon bağırsaktan kan dolaşımına ve eklemler veya omurilik ve beyin etrafındaki sıvı gibi vücudun diğer kısımlarına yayılabilir.

Salmonelloz belirtileri genellikle bakteriye maruz kaldıktan altı saat ila altı gün sonra ortaya çıkar ve dört ila yedi gün sürer, ancak bazen birkaç hafta boyunca ortaya çıkmaz ve daha uzun sürer. Çoğu kişi tedavi gerektirmeden iyileşir, ancak durumu ağır olanlara bakterileri öldürmek için antibiyotik verilir. İnsanlar ayrıca ishalin neden olduğu dehidrasyonu önlemek için sıvılara ihtiyaç duyabilirler.

Salmonella semptomları olanlar sağlık kuruluşuna başvurmalı

CDC’nin araştırma sayfası, evcil kaplumbağaların güvenli bir şekilde nasıl satın alınacağı ve kullanılacağına dair ipuçları sunuyor ve kurum ayrıca insanlara, ciddi Salmonella semptomları varsa hemen bir sağlık uzmanına başvurmalarını tavsiye ediyor.