Ana Sayfa Tıp&Sağlık Pizza Yemenin Romatoid Artrite İyi Geldigi Öne Sürüldü

Pizza Yemenin Romatoid Artrite İyi Geldigi Öne Sürüldü

İtalya’da yapılan yeni bir araştırmada, pizzanın rahatlatıcı ve psikolojik faydalarının yanı sıra romatoid artrite de iyi geldigi öne sürüldü.

Providence, Rhode Island’ın yanı sıra çeşitli İtalyan şehirlerinden araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, araştırmanın türünün ilk örneği gibi görünüyor. Eklemlerde rahatsız edici veya ağrılı şişmeye neden olan romatoid artritli kişiler için pizzanın faydalı etkilerinin olup olmadığı araştırıldı.

ABD’de pizza abur cubur olarak kabul edilirken, İtalya’da bunu yapma şekli (taze mozzarella peyniri, fesleğen, kiraz domates ve daha sağlıklı malzemelerle) bu lezzetli turtaları, ABD’deki ortalama yağlı dilim veya dondurulmuş turtadan daha besleyici olduğu belirtildi.

Araştırmada, bilim insanlarından oluşan konsorsiyum, romatoid artrit tanısı alan 18 ve 65 yaşlarındaki 365 İtalyan’ın beslenme alışkanlıklarına ilişkin daha önce yapılan bir anketten elde edilen verileri inceledi.

Bilim insanları, 2018 ile 2019 yılları arasında gerçekleştirilen anketin sonuçlarını kullanarak, haftada en az bir kez yarım pizza yiyenlerin, ayda yalnızca iki kez veya daha az pizza yiyenlere kıyasla artrit semptomlarında azalma yaşadığını buldu. Daha şiddetli romatoid artriti olan kişilerin daha fazla pizza yediklerinde ise daha iyi durumda oldukları belirtildi.

Çalışmayı yürten ekip,  ” Her ne kadar domates sosunun olası katkısını değerlendiremesek de, bu yararlı etkiler muhtemelen mozzarella peyniri ve daha az ölçüde zeytinyağından kaynaklanıyor.”

Romatoid artritli bazı kişilerde süt ürünlerinin neden olduğu iltihaplanma türüyle ilişkili olabilir.