Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yeni Teknoloji Melanomun Yayılmasını Durdurabilecek İlaçları Tarıyor Ve Belirliyor

Yeni Teknoloji Melanomun Yayılmasını Durdurabilecek İlaçları Tarıyor Ve Belirliyor

Araştırmacılar, binlerce ilacı taramak ve melanomun yayılmasını durdurmak için kullanılabilecek ilaçları belirlemek için kullandıkları otomatik bir platform geliştirdiler. Fareler üzerinde başarıyla deneneni tedavi etmek için umut verici ilaçların belirlenmesine yardımcı olabilir.

Avustralya’daki Centenary Institute’daki araştırmacılar, Invasion-Block’u, eserleri ortadan kaldırmak ve invadopodia’nın mikroskobik görüntülerinin veri kümelerinin kalitesini önemli ölçüde artırmak için kullanılan Smoothen-Mask ve Reveal (S-MARVEL) adı verilen astronomik bilimlerden uyarlanan otomatik bir görüntü analizi hattıyla birleştirdiler.

Daha sonra, iki FDA onaylı bileşik kütüphanesindeki 3.840 ilacı, melanom hücrelerinde invadopodia oluşumunu engelleme yetenekleri açısından taradılar ve en etkili bileşiklerin kinaz inhibitörleri olduğunu buldular. Bir kinaz inhibitörü, fosforilasyon adı verilen bir süreçte bir proteine fosfat grubu ekleyen protein kinazların etkisini bloke eder. Fosforilasyon bir proteini açıp kapatabilir, aktivite ve fonksiyon düzeyini etkileyebilir ve çoğu zaman bazı kanserlerin büyümesinde gerekli bir adımdır.

Araştırmacılar, tanımlanan kinaz inhibitörlerinden ataksi-telanjiektazi mutasyona uğramış (ATM) inhibitörünün etkinliğini laboratuvarda test etmeyi seçtiler. Melanom hücrelerinde ATM kinazı ifade etmekten sorumlu geni yok etmek için CRISPR gen düzenleme teknolojisini kullandılar ve hücrelerin daha az istilacı hale geldiğini ve farelerde lenf düğümlerine o kadar da yayılmadığını buldular.

Araştırmacılar, çalışmanın melanomla mücadelede ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu ve gelecekteki çalışmalara ve yeni tedavilerin geliştirilmesine zemin hazırladığını söylüyor.

Tikoo, “‘Invasion-Block’ ve ‘S-MARVEL’ kombinasyonu, kanserin yayılmasını durdurabilecek ilaç arayışında yeni yollar açıyor” dedi.

Invasion-Block and S-MARVEL: A high-content screening and image analysis platform identifies ATM kinase as a modulator of melanoma invasion and metastasis

Herein, we describe a high-throughput, high-content screening platform (Invasion-Block) along with a custom-designed image analysis pipeline [S-MARVEL (Smoothen-Mask and Reveal)] for the identification of potential antimetastatic drugs. These methodologies can be easily adapted to biological processes that can be visualized by diverse imaging technologies.