Ana Sayfa Tıp&Sağlık Her Gün Aynı Saatte Yapılan Egzersizin Sağlığa Gizli Faydaları Keşfedildi

Her Gün Aynı Saatte Yapılan Egzersizin Sağlığa Gizli Faydaları Keşfedildi

Her gün aynı saatte yapılan  egzersizin sağlık açısından birçok faydalar sağladığı ortaya çıktı. Farelerde yapılan çalışmada da düzenli egzersiz ritminin birçok fayda sağladığı kanıtlandı.

Birleşik Krallık’taki Manchester Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre egzersiz, eklemlerdeki ve omurgadaki yerel vücut saatlerini sıfırlayabiliyor.

Ekip, bu sıfırlamanın her gün aynı saatte gerçekleşmesi durumunda, bu yerel saatlerin SCN saatiyle daha iyi senkronize kalabileceğini keşfetti.

Çalışma, iskelet sistemine uyanma zamanının geldiğini söylüyor

Araştırmacılar, farklı zamanlarda koşu bandında egzersiz yapan transgenik farelerin kıkırdaklarındaki, omurlar arası disklerdeki ve beyindeki saatleri izlemek için bir genetik raporlama tekniği kullandılar. Farelerden alınan kıkırdak dokusu örnekleri de ozmotik tepkileri açısından incelendi.

Bu bölgelerin eklemler ve omurga özellikle egzersizle ilgili olduğunu biliyoruz ve aynı zamanda suyun gün boyunca bu bölgelerden dışarı atıldığını da biliyoruz. Bu da, yerelleştirilmiş vücut saatlerini günlük olarak kısmen sıfırlar.

Ekip, aktivitenin bu ozmolarite sürecine (suyun azaltılması) eklendiği, bu saatleri daha da sıfırladığı ve tutarlı bir programla yapılırsa,  vücuttaki saatler arasındaki zamanlama bağlantılarını iyileştirdiğiydi. Bu sonuçların hala insanlarda gösterilmesi gerekiyor, ancak muhtemelen benzer etkiler de söz konusu.

Kemiklerin ve eklemlerin sağlığı, sporda ne kadar iyi performans gösterebileceğimizden, yaralanma veya artrit gibi durumlar geliştirme olasılığımıza kadar her şeyi etkiler.

Ayrıca yaşlı hayvanlarda da aynı saat senkronizasyonunu gözlemlediler; bu nedenle, daha sonraki yaşamlarında her gün sadece biraz tempolu yürüyüş yapabilecek olanlarımız için bile, bunu aynı saatte yapmak, tutarlı zamanın hala yararlı olması muhtemeldir.