Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yeni Bir Astım Nedeni Belirlendi

Yeni Bir Astım Nedeni Belirlendi

Astım ne kadar yaygın olsa da tam olarak nasıl başladığı hala belirsizliğini koruyor.

King’s’teki bilim insanları, yaşamı tehdit eden hastalığı önleyebilecek tedavi için umut uyandıran yeni bir astım nedeni keşfettiler.

Bronchoconstriction damages airway epithelia by crowding-induced excess cell extrusion

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre astım dünya çapında yaklaşık 262 milyon insanı etkiliyor, ancak yaygınlığına rağmen hala bilim insanlarının bu durum hakkında anlamadığı çok şey var.

Genellikle inflamatuar bir hastalık olarak tedavi edilir; polen veya toz gibi tetikleyiciler, solunum yollarını daraltan ve nefes almayı zorlaştıran inflamasyonu tetikler.

Ancak yeni çalışma, iltihaplanmanın başlı başına bir semptom olduğu farklı bir temel nedene işaret ediyor.

Bronkokonstriksiyon olarak bilinen hava yolu kasları kasıldığında, hava yollarını kaplayan epitel hücreleri ‘sıkılır’ ve daha sonra ölür. Bu hücrelerin bariyer görevi görmesi nedeniyle daha az sayıda olması, gelecekteki astım ataklarının görülme ihtimalini artırır.

Keşfi fare modellerinde yapan ekip, çok fazla hücre ekstrüzyonunu önlemenin potansiyel bir yolunu da buldu.

Ekip, yeni çalışmanın yalnızca semptomları tedavi etmeye yönelik olmayan yeni astım tedavi türlerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Discovery of how limiting damage from an asthma attack could stop disease

This constriction and destruction of the airways causes the post-attack inflammation and excess mucus secretion that makes it difficult for people with asthma to breathe.

Scientists at King’s have discovered a new cause for asthma that sparks hope for treatment that could prevent the life-threatening disease.