Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yeni Bileşik Meme Kanserinin Yayılmasını Durdurur

Yeni Bileşik Meme Kanserinin Yayılmasını Durdurur

Araştırmacılar, kanserli insanlarda metastaza neden olan bir proteinin hareketlerini bloke eden ve meme kanserinin yayılmasını potansiyel olarak azaltan bir bileşik geliştirdiler.

İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi ve Çin’deki Nanjing Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, S100A4’ü yakından inceledi ve üretimini engellemenin bir yolunu keşfederek kanserin yayılma olasılığını azaltmış olabilir.

Araştırmacılar, östrojen ve progesteron hormonları ve insan epidermal büyüme faktörü 2 (HER2) proteini için yaygın olarak bulunan üç reseptörden hiçbirine sahip olmayan, yüksek oranda metastatik ve tedavi edilemez meme kanseri türünden fare ve insan modeli hücre sistemleri kullandılar. Üçlü negatif meme kanseri (TNBC) olarak bilinen bu, tüm meme kanserlerinin yüzde 10 ila yüzde 15’ini oluşturur.

Araştırmacılar,, Protein S100A4’ün kalsiyum ile bağlanmasını engelleyen ve metastatik yolun başlamasını önleyen bir bileşik belirlemekti. Cancer Research UK’den 2.400 bileşik içeren bir kitaplık tarandı ve bir bileşik olan CT070909’un S100A4 bağlanmasını yüzde 90’dan fazlasını inhibe ettiği bulundu. CT070909’un moleküler bileşimi onu nispeten çözünmez hale getirdiğinden, araştırmacılar yapısal olarak daha basit bir bileşik olan US-10113’ü sentezlediler.

US-10113’ü model sistemler üzerinde test eden araştırmacılar, S100A4 bağlanmasını engellemede “orta derecede zayıf” olduğunu buldular. Araştırmacılar, US-10113’ün etkinliğini artırmak için onu, bir tür kan kanseri olan miyelomu tedavi etmek için kullanılan bir tür hedeflenmiş kanser ilacı olan talidomide kimyasal olarak bağladılar. Thalidomide, kanser hücrelerinin bölünmesini ve büyümesini durdurur, kanserlerin büyüyebilmeleri için ihtiyaç duydukları kan kaynağını oluşturmasını durdurur ve bazı bağışıklık sistemi hücrelerini kanser hücrelerine saldırmaları için uyarır.

Birleşik talidomid-US-10113 bileşiğinin, tek başına US-10113’e kıyasla etkinlikte yaklaşık 20.000 kat artışla sıçan ve insan TNBC hücrelerinde S100A4’ü spesifik olarak ortadan kaldırdığını bulmuşlardır. Birkaç zehirlilik belirtisi gördüler.

Çalışmanın içerisinde yer alan Gemma Nixon, “Bu, araştırmamızda heyecan verici bir gelişme. Şimdi sonraki adımları atmayı ve bu çalışmayı benzer metastatik kanserlere sahip büyük bir hayvan grubunda tekrarlamayı umuyoruz, böylece bileşiklerin etkinliği ve stabilitesi kapsamlı bir şekilde araştırılabilir ve gerekirse herhangi bir klinik deneyden önce daha fazla tasarım ve sentezlerle geliştirilebilir.”

Araştırmacılar, bulgularının kanser metastazlarını seçici olarak inhibe etmek için kemoterapötik bir yaklaşımın ilkesinin kanıtını gösterdiğini söylüyor. Ayrıca S100A4 proteini farklı kanser türlerinde bulunduğu için meme kanserinden daha fazlasına yönelik bir tedavi geliştirilmesine yol açabilir.

“Önemli bir şekilde, araştırdığımız bu özel protein, birçok farklı kanserde ortaya çıkıyor, bu da bu yaklaşımın yaygın olarak görülen diğer birçok insan kanseri için geçerli olabileceği anlamına gelebilir.”