Ana Sayfa Manşet “Yaptığımız işi iş olarak görmüyoruz”

“Yaptığımız işi iş olarak görmüyoruz”

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin

Uğur Şahin: Yılda bir kez Covid-19 aşısı yeterli hale gelecek

Pfizer ile birlikte Covid-19 aşısı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Uğur Şahin Almanya’nın çok okunan tabloid gazetelerinden Bild am Sonntag’a konuştu.

Impfschutz nach 9 Monaten noch sehr hoch

Sözcü: “Yaptığımız araştırmalarda ve gerçek verilerde üçüncü doz takviye aşıların sadece tam koruma sağlamadığını aynı zamanda bağışıklık yanıtını da artırdığını ortaya koydu. Yetişkinlerde Covid-19 hastalığı 20 kat daha az meydana geliyor. Bir taraftan üçüncü doz aşı hastalığa karşı koruma sağlarken diğer taraftan da hastalığın yayılmasını ve daha sonra sorun çıkarması muhtemel varyantların oluşmasını engelliyor. Bu durum kış döneminde çok önemli” dedi.

Şahin üçüncü doz aşının ne zaman yapılması gerektiğini de söyledi. Ünlü bilim insanı, “Bizim aşımıza şu an iki doz olarak onay verildi. Önemli olan üçüncü doz aşının korumayı tekrar artırdığıdır. İki doz aşıdan sonra korumanın daha uzun sürmesini bekliyoruz ve gripte olduğu gibi yılda bir kez aşı yapılması yeterli olacaktır. Fakat şu an elimizde dördüncü doz corona virüsü aşısının ne gibi etkileri olacağı ve ne zaman yapılması gerektiğine dair bir araştırma yok. Şu an yeni varyantlardan endişe etmiyoruz ve Covid-19’a karşı korumayı tekrar yüzde 95’lere çıkarabileceğimizi biliyoruz” ifadesini kullandı. Sözcü

If the pandemic hit a year earlier, ‘we might not have been in the position to respond this fast,’ say BioNTech co-founders. Here’s why.

BioNTech kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile söyleşi – DAVID GELLES – New York Times

BioNTech kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, COVID-19 aşısı da dahil olmak üzere haberci RNA (mRNA) aşıları geliştirme arayışları ve bir çift olarak ortak tutkular üzerinde nasıl çalıştıkları hakkında konuşmak üzere Atlantik Konseyi’ne katıldı

UĞUR ŞAHIN: Yaptığımız işi iş olarak görmüyoruz. Gerçekten hayatımızın bir parçası. Bu nedenle, bu tutkuyu buradaki partnerimle paylaşmak ve gerçekten, her an, bilimsel konuları tartışmaya devam edip etmeyeceğimize karar vermek için harika bir şans ve bazen özel konularımız bile var, ancak yaşam-iş dengesi arasında ayrım yapmıyoruz. .