Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Yapay zeka insan aklına ilk kez bu kadar yaklaştı

Yapay zeka insan aklına ilk kez bu kadar yaklaştı

Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen “Artificial Intelligence – A Smarter New World, Opportunities and Challenges” konulu panel, yapay zekanın gelişimiyle ilgili teknoloji alanında gelinen noktayı gözler önüne serdi.

Kerem Congar  

IBM Watson IoT Center’da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT alumni) mezunları tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, yapay zeka teknolojisinde yapılan çalışmalar tanıtıldı. Panelde en çok dikkat çeken gelişmeyse yapay zeka psikolojisinin, geliştirilen algoritma tekniğiyle insan aklına çok yaklaşmış olması.

Symanto CEO’su Khaleeq Aziz: Yapay zeka teknolojisi insan aklıyla ilk kez bu kadar iç içe

Panelde konuşan yapay zeka uzmanı Symanto Firması CEO’su Khaleeq Aziz, bu teknolojide üzerinde çalıştıkları algoritmaların insanları artık anlayabildiğini belirterek “Yapay zeka insanların kişiliğini, güdülerini ve duygularını konuşma şeklinden anlayabiliyor. Geliştirilen algoritmalar insanların konuştuğu dile, ait olduğu kültüre ya da çalıştığı iş sahasına bakmasızın çalışabiliyor. Bu da şu demek oluyor; insan aklı ve yapay zeka teknolojisi ilk kez bu kadar iç içe. Biz de zaten geleceğin bu teknoloji üzerine kurulu olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aziz ekliyor; “Bizleri insan yapan duygu, kişilik ve güdülerimizi yapay zeka teknolojisiyle doğru şekilde geliştirebilirsek insanlığa yardımcı olacak ve insanlığı ileriye götürecek çok güçlü bir değer elde etmiş olacağız.”

 

tamamı için kaynağa bakınz