Ana Sayfa İlaç Nutrisyon ürünleri suistimali iddiaları ve yerli üretimi açıklamaları

Nutrisyon ürünleri suistimali iddiaları ve yerli üretimi açıklamaları

Yeni Şafak’ın önceki gün gündeme getirdiği ‘Hasta-yaşlı mamasında vurgun şüphesi’ başlıklı haber sektörde ses getirdi. Enteral ürün gruplarında hastanın ihtiyacı olmadığı halde adına talep açılmasından, kullanılmayan ürünün el altından ikinci kez satışına kadar ciddi suistimallerin yapıldığını anlatan sektör temsilcileri, bu ürünlerin yerli üretimi konusunda da ise ithalatçı firmalara önemli fırsatlar sağlandığını dile getirdi.

YERLİLEŞTİRME ŞARTI UMURSANMADI

Stratejik bir tıbbı malzeme olan enteral ürünlerin yerli üretimi konusunda getirilen imkanların da bu firmalarca suistimal edildiğini kaydeden sektör yetkilileri şu tespiti yaptıları: “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), enteral ürünlerin ‘hiç yerlisi yok’ diyerek, bu ürünleri ithal eden firmalara belirli bir takvim dahilinde, tamamının değil ama üretimi daha kolay belirli ürünlerine yerlileştirme şartı getirdi. O takvimin sonu da geçtiğimiz Mayıs sonunda doldu. Ancak halen hiçbir yerli üretim yapılmadığı gibi, bugüne kadar bu konuda herhangi bir girişimin olmadığı anlaşıldı.”

https://www.yenisafak.com/ekonomi/yerli-mama-uretimi-suistimal-edildi-3383519

Sağlık Bakanlığından “yerli mama üretimine” ilişkin açıklama

Sağlık Bakanlığı tarafından medyada yerli mama üretiminin suistimal edildiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Bakanlığımız tarafından bu alanda faaliyet gösteren firmalara verilmiş herhangi bir taahhüt olmadığı için haberde iddia edildiği gibi fırsatlar sağlanması söz konusu değildir” açıklamasında bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından medyada yerli mama üretiminin suistimal edildiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Bakanlığımız tarafından bu alanda faaliyet gösteren firmalara verilmiş herhangi bir taahhüt olmadığı için haberde iddia edildiği gibi fırsatlar sağlanması söz konusu değildir” açıklamasında bulunuldu.

Bakanlıktan, “Yerli mama üretimi suistimal edildi” başlığıyla bazı yayın kuruluşlarında yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

10. Kalkınma Planı’nda “Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı”nın yer aldığı belirtilen açıklamada, yurt içi ilaç ihtiyacının değer olarak yüzde 60’ının yerli üretimle karşılanmasının hedefler arasında bulunduğu ifade edildi.

http://www.haberturk.com/saglik-bakanligindan-yerli-mama-uretimine-iliskin-aciklama-2056225

 

tamamı için kaynaklara bakınız