Ana Sayfa Manşet “Hayata özen gösterir”

“Hayata özen gösterir”

Fresenius Kabi Türkiye Genel Müdürü Rezzan Newton

İlaç sektörünün başarılı profesyoneli, Fresenius Kabi Türkiye Genel Müdürü & İngiltere Kıdemli Direktörü Sayın Rezzan Newton’la sohbet edeceğiz.
Winally- Rezzan Hanım kendiniz, firmanız ve göreviniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

R.N.- İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun oldum. Hemen sonrasında aynı üniversitede mikrobiyoloji masteri, sektöre katıldıktan sonra ise Marmara Üniversitesinde MBA yaptım. 25 yıldır ilaç endüstrisinin içerisindeyim. 16 yıl boyunca Sanofi şirketinde çeşitli birimlerde pazarlama ve satış alanlarında çalıştım. Bu şirket içerisinde onkoloji, kardiyoloji, hematoloji ve nöroloji başta olmak üzere şirketin faaliyet gösterdiği hemen hemen tüm alanlarda görev aldım. En son görevimde, Türkiye operasyonunun %65’inden sorumlu iş birimi direktörü olarak çalışıyor ve 300 kişiyi aşan bir ekibi yönetiyordum.

Yaklaşık 6 yıl kadar önce gelen bir teklif ile Fresenius Kabi’ye genel müdür olarak geçtim. Şirketin enteral nütrisyon lansmanını, yerel üretime geçiş girişimlerini ve depolama dahil birçok aktivite ve ürünün maliyet analizi ile optimizasyonu projelerini başlatıp, yönettim. 2 yıl önce aynı şirketin İngiltere’deki organizasyonuna katıldım. 2020 başında Türkiye ile ilgili önemli projeleri yönetmek üzere, sadece 1 yıl ara vermiş olduğum genel müdürlük görevini yeniden devraldım. Ülkeme hem yatırım hem de en iyi sağlık çözümlerinin ulaştırılması için yeniden bu görevi almaktan dolayı çok gururlu olduğumu ve yapacağımız heyecan verici yatırım ve projelerin aktarılmasından da sonsuz mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Fresenius Kabi; klinik beslenme, infüzyon ve transfüzyon alanında hayat kurtaran ürünler ve teknolojiler geliştirme konusunda uzmanlaşmış küresel bir sağlık şirketi. Dünyada yaklaşık 65 üretim/karışım merkezi, 65 satış ve pazarlama organizasyonu ve 25 Ar-Ge merkezi ile faaliyet gösteriyoruz.

Ürün portföyümüz kritik ve kronik hastalara yönelik olarak klinik nütrisyon, IV ürünler, infüzyon tedavileri ve hatta bütün bu ürünlerin uygulanmasını da içeren, geniş bir kapsamda. Biyobenzerler alanında ise Fresenius Kabi otoimmün hastalıklar ve onkoloji alanına odaklanmış olup, ilk biyobenzer ürününü 2019 yılında çıkardı. Transfüzyon tıbbı ve hücre terapisi alanında ise kan bileşenlerinin toplanması ve ekstrakorporal tedaviler alanında ürünler sunuyor.

W- Firmanız sağlığa hangi alanlarda katkı sağlıyor? Bahsetmek ister misiniz?

R.N.- Fresenius Kabi olarak “Hayata özen gösterir” şirket felsefemizle hastaların karşılaştıkları zorluklara en iyi yanıtı sunmak üzere, olmazsa olmaz ilaç ve teknolojileri sunmak için çalışıyoruz. Kritik ve kronik hastaların bakımı ve tedavisi ile ilgili çalışmalarımızı hızla sürdürürken, faaliyet alanlarımızda her türlü tıbbi gelişmeye destek oluyor ve hastalarımızın yaşam kalitelerini iyileştiriyoruz.

Fresenius Kabi olarak Türkiye’de hem enteral hem de parenteral beslenme alanında ürünler sunan ilk ve tek firmayız.

1992 yılından beri parenteral beslenme alanında, 2015 yılı itibarıyla da enteral beslenme alanında faaliyet göstermeye başladık. Her yıl kritik büyüme ile enteral nütrisyon pazarındaki yerimizi daha da sağlamlaştırıyor, ürünlerimizin hastalarımız tarafından beğenilerek kullanıldığını ve paydaşlarımız tarafından daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Hasta destek programımız ile de tüple beslenen hastaların ve yakınlarının eğitimi konusunda koşulsuz destek sağlıyoruz. Hastaların değişen ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tüm yetişkin hasta kategorisi ve hasta gruplarının malnütrisyon probleminin ortadan kaldırabilmesine destek olabilecek var olan ve planladığımız yeni ürünlerimiz ile hastalarımızın her daim yanında olacağız.

W- İçinden geçmekte olduğumuz Covid-19 pandemi sürecini değerlendirebilir misiniz?

R.N.- COVID-19 tüm dünyada eşi benzeri görülmemiş bir süreçle bizi yüz yüze getirdi. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde dünya genelinde tüm endüstrilerin gözü salgınla ilgili alınan önlemlere çevrilmiş durumda. Ancak şu da bir gerçek ki bu global problemin merkezinde olan sağlık sektörü, hastalığın yayılmasını önlemeye ve etkilenenlere sağlık hizmeti vermeye çalışırken benzersiz zorluklarla karşılaştı. Virüs küresel olarak birçok sektörü olumsuz etkilerken sağlık sektörü özelinde beklenmedik bir iş yükü doğurdu. COVID-19 salgını, ön cephede savaşan sağlık çalışanlarının cesaretini ve önemini gözler önüne sererken, sağlık çalışanlarının üzerindeki yükü azaltmak ve onları günlük mesailerinde desteklemek için doğru teknoloji ve kaynaklara sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bize daha yakından gösterdi. Bu süreçte sağlık çalışanları ile omuz omuza mücadele verdik ve vermeye devam ediyoruz. Amacımız hayat kurtaran ilaç ve teknolojileri sağlık profesyonellerinin ellerine ihtiyaçları olduğu anda ulaştırmak ve karşılaştıkları zorluklara beraber cevap üretmek.

Fresenius Kabi Türkiye olarak bu zorlu dönemde hastaların spesifik nütrisyonel ihtiyaçlarına karşılık vererek kritik hastalarda bile güvenli ve etkili ürünlerimiz olduğunu bir kez daha kanıtlamış olduk. Bu durum bizleri daha fazla hastaya ulaşabilmemiz için yüreklendirdi ve Türkiye pazarında büyüme kararı aldık. Ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik süreçte global şirketimizin Türkiye’ye yatırım kararı alması bizi gururlandıran ve mutlu eden bir karar oldu.

Ayrıca Fresenius Kabi Türkiye olarak pandemi döneminin bize en büyük öğretilerinden biri de dijital çağa ayak uydurmak ve kısa sürede yenilikçi projeler geliştirmek oldu. Bu dönemde birçok dernek ile birlikte sağlık meslek mensupları için düzenlediğimiz online toplantılarımızla global ve ulusal ölçekte bilgi ve tecrübe paylaşımlarını destekledik. Yine Türkçe bilimsel platformumuz olan www.enteralonline.com aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz canlı yayınlarda farklı disiplinlerin nütrisyonel tedavi alanındaki deneyim paylaşımını sağladık. Enteralonline.com bugün onkoloji, cerrahi, nöroloji, geriatri, yoğun bakım gibi farklı alanlarda nütrisyon tedavisine yönelik önemli bir eğitim platformu pozisyonuna yükseldi.

W- İş yaşamınızda başarılı çalışmalarınız var. Birden fazla görevi nasıl yetiştiriyorsunuz?
İlaç sektöründe kariyerinin başında olanlara ne gibi tavsiyeleriniz olabilir? 

R.N.- Kariyerim boyunca üstlendiğim görevlerin birbirini tamamlamasını ve desteklemesini her zaman ön planda tuttum. Bu da kariyerimde ileriye doğru gidecek yol haritasını rahatça görmemi sağladı. Yeni fikirleri ve kültürleri eleştirmeden, her zaman “Bu kültürü, bu kişiyi başarılı kılan nedir? Buradan ne öğrenebilirim ve nasıl fayda sağlayabilirim?” diye bakmaya çalıştım. Bilimin ve bilginin gücünü her şeyin üzerinde tutan bir motto ile yaklaşmaya çalıştım.

Planlı ve kararlı çalışmak, şirketimizin vizyonunu doğru ekip çalışması ile birleştirmek ve öğrenmekten hiçbir zaman kopmamak başarının kilit noktaları arasında.

Bugün kariyerlerinin başında olan genç meslektaşlarımız için ilaç sektörü çok önemli fırsatlar sunuyor.  İnsanların kronik hastalıkları ile mücadelede yepyeni bir dönem başlıyor, bunun yanı sıra uzun yaşamak kadar kaliteli bir hayat da önem kazandığı için, beslenme ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik alanların giderek daha da fazla büyümesinin bu fırsatları artıracağını düşünüyorum. Yine dijital dünya kariyer alanında gelişim için çok önemli fırsatlar sunuyor. Son dönemde sayısı giderek artan dijital seminerleri takip ederek sektörel gelişmelerden haberdar olmak, bilimsel yayınları takip etmek, bol bol okumak ve ekip çalışması, problem çözme, analitik olma gibi yeteneklerini geliştirerek sektörün geleceğinde yer edinebilirler. 

W- Rezzan Hanım gelecekte Fresenius Kabi’nin farklı alanlarda açılımları olacak mı, paylaşmak ister misiniz? 

R.N.- 2021 yılında ekibimizi büyüttük, bu sayede operasyonlarımızı daha fazla ile yayarak çok daha fazla hastaya ulaşmış olacağız. Paralelinde ürün portföyümüzü büyüterek farklı aroma ve ürün içerikleri ile Türkiye’de henüz var olmayan ürünleri Türkiye’ye getireceğiz. Tüm bu yenilikleri çeşitli eğitim programları ve seminerler sayesinde hekimlerimize tanıtıp, hastaların son teknoloji ürünler ile nütrisyonel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacağız.

Orta vadede planımız; nütrisyon alanında olduğu gibi biyobenzer alanında da yeni molekülleri Türkiye’ye getirip bu alandaki hastalarımızın en güncel ve etkili tedavi seçeneklerinden faydalanabilmelerini sağlamak olacak. Böylece Fresenius Kabi olarak kritik hastaların ihtiyaçlarına yanıt verirken, biyobenzer ürünlerle de kritik ve kronik hastaların hayatına dokunmaya devam edeceğiz.

W- Sayın Rezzan Hanım, değerli paylaşımlarınız  için teşekkür  eder ilaç sektöründe daha nice başarılar dileriz.