Ana Sayfa Manşet Varyant tehditi!

Varyant tehditi!

Covid-19: Brezilya yeni varyantların üreme alanı olabilir mi?

Veriler, Manaus kentindeki büyük salgın sırasında ortaya çıkan P.1 varyantının, daha bulaşıcı olabileceğini ve daha önce enfekte olan kişilerin geliştirdiği bağışıklığı da aşabileceğini gösteriyor.

Bu varyantta, virüsün diken proteinin üzerinde E484k mutasyonu görülüyor. Bu mutasyon tam da virüsün hücrelerimize tutunduğu yerde. Bu mutasyon, virüsün hücrelere tutunma kabiliyetini artırıyor ve antikorların etkinliğini azaltıyor.

Araştırma enstitüsü Fiocruz’a göre, P.1 varyantı şimdiden Brezilya’nın 27 eyaletinin en az 10’una yayıldı.

Dahası, seçilen sekiz eyaletten altısındaki yeni Covid vakalarının yüzde 50’den fazlasında kaygı yaratan üç varyanttan (P.1, İngiltere varyantı ve Güney Afrika varyantı) biri görülüyor.

Imperial College London’dan salgın hastalıklar araştırmacısı Charlie Whittaker “Kontrol önlemleri olmadan, P.1 çabucak hakim virüs olabilir ve yeni salgın dalgalarını tetikleyebilir” diyor.

Imperial College, Sao Paulo Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir başka ortak araştırmada, P.1 varyantının Brezilya’da görülen orijinal virüse kıyasla 1,4 ila 2,2 kat daha bulaşıcı olduğu tahmin ediliyor.

Hatta vakaların yüzde 25’i ila yüzde 61’inde bağışıklığı aşıp, yeniden enfeksiyonları da beraberinde getirebilir.

Prof. Baker “Varyantlar daha önce bağışıklık kazanmış ya da enfekte olmuş insanlarla temas ettiğinde, virüsün üzerinde, bağışıklık kazanmış insanları yeniden enfekte etme yolları bulabilmesi için mutasyon baskısı oluşur” diyor.

“Dolayısıyla, şu an yaşanan büyük bir salgın ve geçmişte yaşanan bir salgın, mutasoynlar için güçlü bir üreme alanı olur. Brezilya bağlamında yaşandığını düşündüğümüz şey de bu.” tamamı için kaynağa bknz

Fransa’da yeni bir corona virüsü mutasyonu tespit edildi

Fransa Sağlık Bakanlığı, ülkenin Brittany bölgesinde yeni bir tür corona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Mutasyona uğrayan corona virüsünün Lannion’daki bir sağlık merkezinde bulunduğunu ve bu vakaların kümelenmiş olduğunu açıkladı.

Yetkililer bu yeni tür mutasyona uğramış corona virüsü üzerinde incelemelere başladıklarını açıkladı. Sağlık görevlileri ilk testlerin sonucunda mutasyonun corona virüsünü daha ağır ya da daha hızlı yayılan bir türü olup olmadığının belirlenemediğini ifade etti. tamamı için bağlığı tıklayınız

Fransa’da ortaya çıkan yeni Covid-19 varyantı PCR testlerde tespit edilemiyor.

Fransız Bölgesel Sağlık Müdürlüğü, 8 kişide çıkan Sars-Cov-2 mutasyonunun PCR testlerde tespit edilemediğini açıkladı.

Ancak yapılan ilk araştırmalar sonrası söz konusu varyantın orijinal virüsten daha bulaşıcı veya öldürücü olmadığı belirtildi.

Sağlık Genel Müdürlüğü, söz konusu 8 kişinin Covid-19 enfeksiyonunu düşündüren tipik semptomlar gösterdiğini ancak nazofaringeal örneklerde RT-PCR testlerin sonucunun negatif çıktığını belirtirken, seroloji veya derin solunum örneklerinde PCR testlerin pozitif çıktını ifade etti.

Yani burundan yapılan klasik PCR testler yeni varyantı tespit edemiyor.

Sağlık Genel Müdürlüğü, doktorlara gönderdiği yazıda, “bu varyantın alt tanıya yol açan virolojik testler tarafından tanınmamasına neden olup olmayacağını belirlemek için çalışmalar yürütülüyor” ifadelerine yer verdi.