Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ton Balığının Sağlıklı Beslenmede Önemli Bir Yeri Var

Ton Balığının Sağlıklı Beslenmede Önemli Bir Yeri Var

Taylan Kümeli

Ton balığının sofralarda daha fazla yer almasını destekleyen Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli “Ton balığı, içeriğindeki zengin protein ve Omega 3 ile birlikte pek çok kaliteli ve besleyici öğeyi bir arada bulunduran ve sofralarımızdan eksik etmememiz gereken çok değerli bir besin” diyor.

Besin değeri ve özellikle zengin Omega 3 içeriği ile mükemmel bir gıda olan ton balığı aynı zamanda doğal bir protein kaynağı olarak biliniyor. 100 gram tüketildiğinde günlük protein ihtiyacının yaklaşık %47’sini karşılayan “ton balığını niçin, nasıl tüketmeliyiz” Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli’den dinledik.

Ton balığının; kolay ulaşılabilir ve hazır pişmiş bir ürün olması bakımından tüketiminin pratik olduğunu söyleyen Kümeli; Omega 3, vitamin ve mineralden zengin, doğal protein kaynağı olan bu besinin sofralarda haftada en az iki kez yer almasını tavsiye ediyor.

“Tükettiğimiz ürünün doğal avcılıkla okyanuslardan yakalanan ton balığı ile yapılmış olduğundan emin olmalıyız” diyen Kümeli, şöyle devam ediyor: “Sadece doğal avcılık ile yakalanan balıklarda, güçlü bir antioksidan olan selenyum mineraline ek olarak bir takım kompleks yağ asitleri de yer alıyor. Bu bakımdan sağlıklı ve kolay açılabilir ton balığını güvenilir ve kaliteli kaynaktan tüketmek büyük önem taşıyor. Dardanel’in Çanakkale’de üretilen, Hint ve Atlantik Okyanusu’nun temiz sularından sofralarımıza gelen katkısız ve koruyucusuz ton balıkları, içerdiği doğal Omega 3 ve doğal proteinle sağlıklı beslenmenize destek oluyor.”

Omega 3 ile kalp sağlığına tam destek

Ton balığının içeriğinde pek çok mineral ve vitamin de bulunduğunu ve en değerli mineralin ise aynı zamanda çok önemli bir antioksidan olan selenyum olduğunu aktaran Kümeli, selenyumun bizi pek çok hastalığa karşı koruduğu gibi bağışıklığımızı da yükselttiğini dile getiriyor ve içinde çok zengin olarak bulunan Omega 3’ün faydalarını sıralıyor: “Ton balığı, Omega 3 gibi sağlıklı yağlar içerdiğinden, her bireyin günlük öğünlerinde tüketebileceği bir ürün. Omega 3’ün vücudumuzda üretilmeyen ve elzem olan doymamış yağ asidi olarak insanların beslenmesinde ve fizyolojisinde önemli görevleri bulunuyor. Başta ton balığı olmak üzere yağlı balıkları, kalp sağlığı üzerindeki yararları ve kan trigliseritlerini düşürme yetenekleri ile bilinir. Bu çoğunlukla, temel olarak kabul edilen bir tür çoklu doymamış yağ asidi olan Omega-3 yağ asitlerinin içeriğinden kaynaklanmaktadır.” dedi.

Kümeli ayrıca ton balığının Omega-3’ün yanı sıra potasyum, magnezyum, çinko, selenyum, fosfor, demir gibi mineraller ile vitaminler de içermesi sayesinde bağışıklığı desteklediğini ve birçok hastalığa karşı koruyucu etki sağladığını vurguluyor: “Başta bağışıklık sistemini güçlendirme görevinin yanı sıra, kalp ve beyin sağlığıyla birlikte vücudun pek çok fonksiyonuna olumlu etkileri bulunuyor. Dolayısıyla her yaştan bireye haftada en az iki porsiyon yağlı balık yemelerini tavsiye ediyorum. Eskimolar ile yapılan araştırmalar; vücut için faydalı yağları sıklıkla tüketen kişilerde kalp krizi oranının çok düşük olduğunu gösteriyor. Öte yandan Omega-3 açısından zengin yağlı balıklardan bir tanesi olan ton balığı; kandaki yağ seviyesini düşürüyor, damar sertliğinden koruyarak, damar içinde pıhtı oluşma riskini azaltıyor ve tansiyonumuzun dengelenmesine kadar birçok sağlık sorununun önlenmesini yardımcı oluyor.”

Formunu korumak isteyenler bunu ton balığı ile destekleyebilirler

Düşük kalorisi ve insan sağlığı için en yararlı doğal protein kaynaklarından biri olarak öne çıkan ton balığının, doyurucu olması dolayısıyla hem spor hem de diyet yapanların günlük menülerine dahil edilmesinin iyi yönde etki yaratacağı konusunda tavsiyede bulunan Kümeli, “Özellikle sporcuların kas geliştirmesi için ihtiyacı olan proteinin kaliteli, bedeni yağlandırmayan ama aynı zamanda kas gelişimini hızlandıran bir protein olması gerekiyor. Bu anlamda da ton balığı son derece değerli bir ürün” diyor.  Yaz aylarında özellikle formunu korumak isteyenlerin ton balığını nasıl tüketmeleri gerektiği ile ilgili öneride bulunmasını istediğimiz Taylan Kümeli, sade ve salatalarda tüketmenin daha faydalı olacağını iletiyor: Bol yeşillikli ve sebzeli salatalarına dahil edebilirler. Ton balığı salatalara ayrı bir lezzet katarken protein alımına da destek olur.  Ayrıca balık tüketiminin sürekliliği önemlidir. Balığı bir alışkanlık olarak sürekli tüketmek önemli. Çünkü içindeki besin ögelerinin iyiliği, pozitif ve sürdürülebilir beslenmemiz içinde kalıcı ve periyodik bir biçimde var olması çok önemli.”