Ana Sayfa İlaç Tocilizumab İlacının Ağır Corona Vakalarında Denenmesi ABD’de Onaylandı

Tocilizumab İlacının Ağır Corona Vakalarında Denenmesi ABD’de Onaylandı

Roche İlaç Grubu bünyesindeki Genentech firması, etkin maddesi tosilizumab olan Tocilizumab adlı ilacın ağır Corona hastalarında denenmesinin ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından onayladığını açıkladı. Genentech, ilacın randomize, çift kör ve plasebo kontrollu Faz III klinik denemesinin, Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (BARDA) ile birlikte yürütüleceğini kaydetti.

VOA: Genentech ayrıca, Corona virüsüyle mücadeleye destek kapsamında, ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (HHS) tarafından kullanılmak üzere, ABD Stratejik Ulusal Stoğu’na 10 bin şişe Actemra vereceğini açıkladı. Üretime aynı hızla devam eden firma, ülkedeki Tocilizumab stoğunun durumdan etkilenmeyeceğini de belirtiyor.

Genentech CEO’su Alexander Hardy, “FDA’in Actemra’nın Corona virüsünden kaynaklanan ağır zatürre hastaları üzerindeki etkisini değerlendiren bu klinik denemeyi hızla onayladığı için teşekkür ediyoruz ve denemelere bir an önce başlamaya çalışıyoruz,” dedi. Hardy, “Bu klinik deneyi BARDA ile ortak yürütmemiz ve ülkedeki Tocilizumab stoğuna katkıda bulunmamız, Amerika’da bir kamu sağlığı krizi karşısında, hükümetin, biyoteknoloji endüstrisinin ve sağlık kuruluşlarının nasıl işbirliği yaptıklarının önemli bir örneğidir,” şeklinde konuştu.

Tocilizumab’ın Corona virüsü kaynaklı zatürre üzerindeki etkilerini araştıran bağımsız klinik denemeleri dünya genelinde yürütülüyor. Ancak Amerika’da başlayacak bu yeni deneme çok önemli. Bunun nedeni şimdiye kadar yapılan denemelerin kontrollu çalışmalar olmaması. İlacın Corona hastalarının tedavisindeki güvenliği ve etkisiyle ilgili araştırmalar sınırlı. Ayrıca, Tocilizumab’ın Corona virüsü tedavisinde kullanılması henüz FDA tarafından onaylanmadı.

Actemra/RoActemra (tocilizumab)