Ana Sayfa Manşet TEKB Başkanı Ecz.Mustafa TURUNÇ; “Acımız Büyük”

TEKB Başkanı Ecz.Mustafa TURUNÇ; “Acımız Büyük”

Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği olarak 28 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihinde düzenlemeyi tasarladığımız, modeli itibari ile sektörün ilk ve en büyük Gençlik Festivali ilk günün de, saat 14.00’da yapılan resmi açılış konuşmalarından hemen sonra, sabah saatlerinden olay saatine kadar 10’u aşkın denize girilmemesi yönündeki uyarılarımıza rağmen, İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. Sınıf öğrencisi genç meslektaşımız Sn. Abdurrahman Üçlü denize girmiş ve boğulma sonucu hayatını kaybetmiştir. Acımız büyüktür!..

TEKB Yönetim Kurulu olarak kitlesel organizasyonlarda risklerin olduğunun bilinci ile gerekli önlem ve uyarıları yapmış olduğumuza inanıyorum. Olay sonrası gerek jandarma ve sonrasında savcılık makamının yaptığı soruşturma, olay sırasında yanında bulunan 4 arkadaşının beyanları çerçevesinde olaya bakan Sn. Savcının, Festivali düzenleyen TEKB ile yaşanan olay arasında bir illiyet bağı kurma gereği bulmayarak TEKB Yönetim Kurulu Üyelerinin ifadesine başvurmaması da, gerekli özeni gösterdiğimizin bir kanıtı olarak değerlendirmekteyiz.

Ancak, sonuçta çok iyi niyetle başladığımız, çok da iyi giden bir etkinlikte sevgili Abdurrahman Üçlü kardeşimizin hayatını yitirmesine tanıklık ettik. Ve yapmamız gerekeni yaparak Gençlik Festivalini iptal ettik. Olay yüreğimizi dağladı. Meslektaşım, kardeşim Ecz. Abdurraman Üçlü’ ye Allahtan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Eczacı Kamuoyunun başı sağ olsun.

TEKB olarak da bundan sonraki görevimizin kendisinin adını ölümsüzleştirecek bir girişim içinde olmamız olduğunu düşünüyorum.

Değerli Kamuoyu;

TEKB Yönetim Kurulu olarak gerekli önlemleri aldığımız inancı ile vicdanen rahat olduğumuzu belirtmek isterim. Ancak yaşadığımız olayı bir kez daha değerlendirdiğimde, bir cana mal oldu ve onca emek, onca çaba, onca sıkıntıya rağmen düzenlediğimiz etkinliğin amacına ulaşmadığını açık yüreklilikle belirtmem gerekir. Bütün bu olanların bir siyasi karşılığı olması gerekir. Hayatım boyunca sorumluların sorumluluklarının gereğini her alanda yapması gerektiğine inanan bir kişiyim. Sonuçta gerçekleşmemiş, heba olan bir organizasyon varsa bunun bir sorumlusu olmalı… O sorumluda TEKB Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Bugüne kadar hayat felsefem, duruşum, ilkelerim, örgüt terbiyem ve demokrasi yaklaşımımın ışığında TEKB Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrılıyorum. 5 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak TEKB seçimli genel kurulunda görev almayacağımı eczacı kamuoyuna beyan ediyorum.

 Bu bir veda değil… Eczacı Kooperatifçilik hareketine güç vermek, katkı koymak için illaki sorumluluk makamında olmak gerekmez. Bundan sonra da hareketin yanında olacak ve katkı koymaya bir ortak olarak devam edeceğim.

TEKB de görev aldığım süre içinde benimle beraber görev alan tüm yönetim kurulu, denetleme kurulu üyelerime, TEKB çalışanlarına, eczacı kooperatiflerinin yöneticilerine, çalışanlarına, TEKB gençlik komisyonu üyesi kardeşlerime, yaptığımız etkinliklerde bizlerin yanında olan, desteklerini esirgemeyen ilaç endüstrisinin değerli temsilcilerine, işbirlikleri ve sıcak diyalogları ile hep yanımızda olan eczacılık fakültelerinin Dekanlarıma ve Dekan yardımcılarıma, değerli hocalarıma, eczacı kooperatiflerimizi bugünlere taşıyan sevgili ortaklarımıza ve tüm meslektaşlarıma teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Saygılarımla…

Ecz. Mustafa Turunç