Ana Sayfa Eczacılık TEB’den tepki:“Biyoloji bölümünden mezun olmak ve alanında doktora eğitimine devam ediyor olmak”

TEB’den tepki:“Biyoloji bölümünden mezun olmak ve alanında doktora eğitimine devam ediyor olmak”

Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, 12.04.2020 tarihli, 31097 sayılı Resmi Gazete’de yer alan “öğretim elemanı kadrosu” duyurusu, uzun zamandır gündem ettiğimiz bir konudaki vahameti gözler önüne sermiştir.

Eczacılık meslek biliminin temel derslerinden biri olan Farmakoloji Ana Bilim Dalı için açılan öğretim elemanı kadrosunda aranan şartta “Biyoloji bölümünden mezun olmak ve alanında doktora eğitimine devam ediyor olmak” yer almaktadır. Söz konusu durum; eczacılık fakültelerinin eczacılık lisans çıkışlı akademisyenlerden arındırılması, bu alanın eczacılık fakültesi mezunlarına kapatılması noktasında endişelere ve soru işaretlerine mahal vermiştir.

Eczacılık fakülteleri eğitiminde temel bir ders olan Farmakoloji, ancak ve ancak eczacılık fakültesi mezunlarının ve bu alanda yüksek lisans/doktora çalışmalarını sürdüren kişilere açık olmalıdır. Aksi asla kabul edilebilir bir durum değildir.

Başta Türkiye’deki eczacılık fakültelerinde görev yapan akademisyenlerimiz olmak üzere tüm meslektaşlarımızı konuya tepki göstermeye ve YÖK’ü ise derhal bu kadroyu iptal etmeye, sonuçlanmış alım işlemini geri almaya davet ediyoruz.

Türk Eczacıları Birliği olarak konunun takipçisi olacağımız gibi aynı zamanda hukuki süreç başlatacağımızı tüm eczacı kamuoyuna ilan ediyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ