Ana Sayfa Sosyal Tıp Söylentiler Sahada Kaygi ve Gereksiz Yorgunluğa Neden Oluyor!

Söylentiler Sahada Kaygi ve Gereksiz Yorgunluğa Neden Oluyor!

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası(AHESEN) Başkanı Dr. Ahmet Kandemir

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası(AHESEN) Başkanı Dr. Ahmet Kandemir; söylentilerin sahada kaygi ve gereksiz yorgunluğa neden oluduğunu belirtti.

Yüzyılın felaketi olarak ülke tarihine acı bir kayıt düşen 6 Şubat depremleri, 10 ili gerçek anlamda tüm Türkiye’yi ise üzüntüyle derinden sarstı. Her alanda ve sağlık alanında kayıplar tarif edilemeyecek kadar büyük. Sağlık çalışanlarına ise her zaman olduğundan daha büyük görev düşüyor.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası(AHESEN) Başkanı Dr. Ahmet Kandemir; “Deprem bölgesindeki aile sağlığı merkezlerinde aile hekimi, ebe ve hemşire olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi görev yapıyor. Bugün itibariyle maalesef tam rakam veremesek de meslektaşlarımızdan vefat eden, aile kayıpları yaşayan, enkazdan çıkan veya geride evi, merkezi yıkılmış olan kısacası tüm toplumumuz gibi zarar gören çok sayıda meslektaşımız var. Yaşanan süreçte yönetim kurullarımızdan ve üyelerimizden çok sayıda aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı arkadaşımız, bölgeye müdürlük ve AFAD aracılığıyla desteğe gittiler. Organize ettiğimiz irtibat hattı, ulaşım ve benzeri ihtiyaç desteklerimizle hala sahada görevlerine devam ediyorlar” dedi.

Meslektaşlarının ruhen ve bedenen zorluklar yaşadığını ve bunun yanında ortaya çıkan söylentilerin gereksiz yorgunluğa neden olduğunu belirten  Kandemir; “içinde bulunduğumuz süreçte deprem bölgesinde olup yas, aile kayıpları veya kalacak yerlerinin olmaması gibi nedenlerle görevlerine dönemeyen, yaralı yakınları için şehir değiştiren veya yine benzer gerekçeler, mücbir sebeplerle bölgeden ayrılan doktorların, kısa sürede göreve dönmemeleri halinde müstafi sayılacakları ve OHAL nedeniyle memuriyete geri dönemeyecekleri söylentisi hakim. Sahada ve afet durumunda canla başla çalışan tüm kurtarma ve sağlık ekiplerinin en önemli dayanağı moral ve umuttur. Bu sebeple ortaya çıkan söylentilerin bakanlığımız tarafından bir an evvel açıklığa kavuşturulması ve meslektaşlarımızın kaygılarının giderilmesi sahadaki çalışmaları adına son derece önemlidir” dedi. AHESEN Başkanı Dr. Kandemir; “Ülkemiz için fedakârca hizmet vermeye çalışan meslektaşlarımız ve bölge halkının akut ihtiyaçlarının giderilmesi için çabalıyoruz” derken, bu anlamda destek beklediklerini de sözlerine ekledi.