Ana Sayfa İlaç Sartonet Bilgi Akademisi’nin Uygulamalı Integrity Test Eğitimine yoğun ilgi!

Sartonet Bilgi Akademisi’nin Uygulamalı Integrity Test Eğitimine yoğun ilgi!

Sartonet, Koşuyolu’nda açtığı Bilgi Akademisi’nde ilaç endüstrisine yönelik uygulamalı eğitimlerine hızla devam ediyor. 11 Kasım Cuma günü Koşuyolu’nda gerçekleşen Integrity Test (Filtre Sağlamlık Testi) eğitimine katılanlar bu testi teorik bilgiler eşliğinde kendileri yapma imkanı buldu.

Integrity test, yani filtre sağlamlık testi regülasyonun mutlaka yapılması gerektiğini ifade ettiği, ilaç endüstrisinde steril üretim yapan firmalar için olmazsa olmaz olarak görülen testlerden biridir.

Membran filtreler için bu testler tüm steril üretim yapan ilaç üreticileri tarafından bir süredir yapılıyor olsa da bu testin neden yapıldığı, çıkan sonuçların arka planında neler olduğu tam olarak bilinemeyebiliyor. Bu durumda prosesin en önemli testlerinden biri olan Integrity Test’in denetçilere açıklanması konusunda zorluklar yaşanabiliyor. Özellikle son yıllarda regülasyonlarda Integrity Test önemine bağlı olarak yeni güncellemeler yapılıyor.

“İlgililer bilgisiz, bilgililer ilgisiz olmamalı” felsefesini kendine kuruluş misyonu olarak benimseyen Sartonet Bilgi Akademisi ilaç endüstrisinin talep ve ihtiyaçlarına cevap vermek adına Integrity Test Eğitimini düzenledi.

Teori ve uygulamanın bir arada verebileceği bir eğitim ile ihtiyaçları karşılayabileceğini düşünen Sartonet Bilgi Akademi’sinin düzenlemiş olduğu Integrity Test Eğitim yoğun ilgili gördü.

Cuma günkü eğitime katılanlar, denetçilerin filtre sağlamlık testi konusundaki sorularını nasıl yanıtlamaları gerektiği konusundaki bilgilerini teorik olarak güncellerken, kurulan test istasyonlarında birebir test yaparak neden-sonuç ilişkilerini de anlama imkanı da buldu.

Sartonet Bilgi Akademisi Eğitim Koordinatörü Erol Aydın:

“Uygulamalı eğitimlerimiz yoğun ilgi görüyor. Katılımcılara bir yetkinlik kazandırması amacıyla eğitimlerimizi 20 kişiyle sınırlı tutuyoruz. Ama gelen taleplere baktığımızda Integrity test konusunda daha sık eğitimler yapmamız gerekeceğini gördük.  2023 eğitim takvimimize ekleneceğimiz bu eğitimlerin duyurularını yakında paylaşacağız.” dedi.

Sartonet Satış ve Filtre Validasyonu Departmanı  Müdürü Uğur Yaka:

“Integrity Test eğitimini uygulamalı yapmaktaki amacımız neyi, niçin yaptıklarını göstermek, anlamalarını ve denetçilerin sorularına doğru yanıtların verilmesini sağlamaktı. Bunu da başardığımızı düşünüyorum.”

Eğitime katılan ilaç profesyonellerinin görüşleri:

Cem Salgın – Polifarma İlaç – Steril Üretim Şefi

Sartonet’in eğitimlerine yıllardır online olarak katılıyordum. Akademi’ye ilk defa geldim ve burada çok iyi ağırlandık. Regülasyonlardaki güncellemelerden Sartonet sayesinde sürekli haberdar oluyoruz. Bu bizim bazen işi yapış şeklimizi bile değiştiriyor. Yine çok değerli bilgiler edindim. Burada olmak çok keyifliydi.”

Yasin Ertuğ – Dem İlaç – Üretim Yöneticisi

“Regülasyonların güncellenmesiyle işler her geçen gün zorlaşıyor. Örneğin şu anda gündemimizi meşgul eden PUPSIT yaklaşımı var. Hem bu güncellemelerin detaylarını hem de halihazırda kullanmakta olduğumuz bu cihazlarla Integrity Test yaparken doğru ve yanlışlarımızı görmek, anlamak için buradayız.”

Buğra Elver – Haver Pharma – Üretim Yöneticisi

“Bugün burada çok değerli bilgiler edindik. Ayrıca Sartonet’in akademi binasında olmak çok keyifli ve huzurlu hissettiriyor.”

Hakan Gedik – Deva İlaç – Arge Merkezi

“Burada aldığımız bilgilerle filtrasyon konusunda neyi, niçin yapmamız gerektiği konusunda bir farkındalık kazandığımızı söyleyebilirim. Bu da hem kendimize hem de şirketimize değer katıyor.”

Selçuk Köse – Dem İlaç – Üretim Uzmanı

Farklı ilaç üreticilerinde çalışan meslektaşlarımızla birlikte Sartonet Bilgi Akademisi’nde olmak çok keyifliydi. Hem bilgilerimizi güncelledik hem de bilfiil testleri yaparak yapılması ve yapılmaması gerekenleri deneyimleme imkanı bulduk.”

Sartonet Bilgi Akademisi’nin eğitim takvimine bu linkten ulaşabilir ve yeni eğitim taleplerinde bulunabilirsiniz:

https://www.sartonet.com/egitim-takvimi?yeni-egitimler