Ana Sayfa Manşet Saha çalışmaları bugün başlayan tıbbi mümessillerden açıklama

Saha çalışmaları bugün başlayan tıbbi mümessillerden açıklama

MESLEĞİMİZ VE GÜNDEM

Bildiğiniz üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 19 Mart tarihinde ürün tanıtım temsilcilerinin doktor ve eczane ziyaretlerini ikinci bir bildiriye kadar durdurmuştu. Mesleğimiz gereği çalışmalarımızın büyük bir kısmını sağlık kurumlarında yapıyoruz. Bulaş konumunda olduğumuz için kendi sağlığımız, yakınlarımız ve çevremize yayma riski son derece yüksek olması işimizin gerçeğidir. Bu risklerden dolayı alınan tedbirler ile #evdekal uygulamasıyla çalışmaların durduğu ve konuya yenilikçi bir bakışla elektronik ortamlarda görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Haziran ayına yaklaşıldığında endüstride önemli yeri olan TİSD (Türkiye İlaç Sanayi Derneği)  ve İEİS (İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası) yeniden normalleşme sürecinde TİTCK’e tanıtımların yapılabilmesi için önerilerde bulunmuşlardı. Kurumlar içerisinde yapılan görüşmeler ve toplantılar sonrasında bu öneriler Bilim Kurulu ve TİTCK tarafından değerlendirilerek 8 Haziran itibariyle kademeli olarak; önce aile sağlığı merkezleri ve eczanelerde tanıtım ve ziyaretlerin yapılabileceği izni veren ikinci bildirimi yapmıştır. Bildirimde 15 Haziran itibariyle (Covid 19 tanılı hastaların olduğu hastaneler hariç) özel ve resmi hastanelerde çalışmalar yapılabilecektir. Sağlık kurumlarının hastaların önceliği gözetilerek uygun zaman ve yer bildirimi ile beraber maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması tedbirler arasında yer almaktadır. (Lütfen TİTCK pandemi korunma eğitimlerini okuyunuz)

İlgili otorite ve kurumların aldığı bu karar bazı meslektaşlarımız arasında istihdamın korunması adına sevinç yaratırken bazı meslektaşlarımız tarafından da risklerden dolayı temkinli ve dikkatli olmak gerektiği şeklinde düşünülmektedir. Aynı şekilde Türk Tabipler Birliği- TTB doktorlar tarafından da “günlük hasta sayısının hala çok yüksek olduğu bir dönemde hekimlerin yanına girip çıkılmasının kötü sonuçlar doğurabileceğini” açıklanmıştır.

Normalleşme ile çalışmalara yeniden başlayacağımız şu günlerde özellikle global ilaç firmalar ve bazı ulusal ilaç firmaları sürecin erken olabileceği ve çalışanlarının güvenliğini değerlendirerek sahaya aktif çalışmalarını ilerleyen günlere planladıklarını görmekteyiz.

8 Haziran itibariyle işbaşı yapacak arkadaşlarımıza başarılar dilerken önce kendi sağlıkları için maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen konusunda dikkatli ve özenli olmalarını istiyoruz. Daha önceki uygulamalarda olduğu gibi yakınlarındaki riskli hastalara ve 65 yaş üstü yakınlarınız ile görüşürken özen göstermelerini bekliyor,  tüm meslektaşlarımıza başarılar dileriz.

MUDAD

Ürün Tanıtım Temsilcileri Tanıtım Faaliyetlerine Başlıyor