Ana Sayfa Manşet RDIF & VisCoran İlaç anlaşması ile Sputnik V Türkiye’de CinnaGen İlaç tarafından...

RDIF & VisCoran İlaç anlaşması ile Sputnik V Türkiye’de CinnaGen İlaç tarafından üretilecek

Rusya ile Türk Viscoran İlaç şirketinin Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için anlaşmaya vardıkları belirtildi. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) yetkilileri, “RDIF ile Türk ilaç şirketi Viscoran İlac, dünyanın koronavirüse karşı onaylanmış ilk aşısı Sputnik V’nin bu ülkede üretimi için işbirliği yapacaklarını ilan ederler” açıklamasını yaptı.

Dünyadaki % 90’ın üzerinde etkinlik gösteren üç aşıdan birisi olan Sputnik V aşısı,  Rusya’da 1891’de kurulan Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından  insan adenoviral vektör platformu üzerinde geliştirilmiştir. Sputnik-V aşısının faz çalışmalarından elde edilen sonuçlar, uluslararası hakemler tarafından değerlendirilmiş ve aşının % 91.6 etkinlik gösterdiği The Lancet dergisinde yayımlanmıştır.  Ciddi vakalara karşı koruma oranı  % 100 olarak saptanmış, altmış yaş ve üzeri yaşlı bireylerde % 91.8 gibi yüksek bir oranda koruma sağlandığı bildirilmiştir.

Sputnik- V aşısı, soğuk algınlığına neden olan ve binlerce yıldır var olan insan adenoviral vektörlerinin kanıtlanmış ve iyi çalışılmış bir platformuna dayanmaktadır. Adenoviral aşıların uzun vadede istenmeyen etkilerinin bulunmadığı, güvenilirliği yirmi yılda 250’den fazla klinik çalışma ile kanıtlanmıştır. Aşı geliştirmede insan adenovirüslerinin kullanım geçmişi 1953’te başlamıştır. Sputnik V aşısı kullanıldığında koronavirüsün kendisi vücuda verilmez, çünkü aşı yalnızca dış protein kaplamasının bir kısmı hakkında genetik bilgi içerir; tacını oluşturan “sivri uçlar”’a aittir.. Bu, aşılama sonucunda enfeksiyon kapma olasılığını tamamen ortadan kaldırırken, vücudun stabil bir bağışıklık tepkisi oluşturmasına da neden olur.

Sputnik V aşısının en büyük avantajlarından birisi de dünya çapında daha kolay dağıtıma olanak tanıyan 2-8 C’de  klasik bir depolama sıcaklığında muhafaza ediliyor olmasıdır.

Sputnik V aşısının Türkiye hakları Viscoran firmasına ait olup  aşısının üretimi  CinnaGen İlaç’ın Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasında gerçekleştirilecek.  Kasım 2016 tarihinde  kurulan CinnaGen İlaç, Ocak 2020’de biyoteknolojik ilaç üretimi, Mart 2020’de de Sputnik V aşısı dahil Adenoviral vektör bazlı aşı üretimi için GMP sertifikasını almış bulunmakta. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve Viscoran, üretimi yüksek teknoloji gerektiren biyoteknolojik ürünleri geliştirme ve üretme alt yapısına sahip olan CinnaGen İlaç’ın uzman kadrosu ve modern ekipmanları ile Sputnik V aşısının  Adenovirüs’dan başlayarak tüm aşamalarını CinnaGen İlaç’ta  üretmek için Teknoloji Transferi anlaşmasını imzalamış bulunmaktalar.