Ana Sayfa Biyoteknoloji Sputnik V

Sputnik V

Dünyada tescillenen ilk koronavirüs aşısı

Rusya’da geliştirilen ve ülkede yaygın kullanılmasına onay verilen ilk koronavirüs aşısının iki hafta sonra piyasaya sürüleceği ve önceliğin sağlık çalışanlarına verileceği açıklandı.

sputniknews: Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, dün tescil edildiği duyurulan koronavirüs aşısı Sputnik V’in ilk partisinin iki hafta içinde hazır olacağını, ilk aşılardan risk grubunun yararlanacağını söyledi.

Aşıyı geliştiren Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi’nin Direktörü Aleksandr Gintsburg, yıl içinde aşının tüm ülkeye sağlanacağını kaydetti. Gintsburg’a göre, merkezin aşıyı üretmek için kullandığı yöntem İngiltere, Çin ve başka ülkeler tarafından da kullanılıyor.

Gintsburg, “Kullanılan teknoloji, ümitleri boşa çıkarmıyor. Bu teknoloji şu anda bildiğiniz gibi İngiltere, Çin ve başka ülkeler tarafından da kullanılıyor. Ancak bizim kullandığımız hali, bize ve en üst düzey uluslararası uzmanlara göre, en iyisi” dedi. Rusya’da geliştirilen iki vektörlü koronavirüs aşısının çalışma prensibine dair detaylı bilgiler, Sputnik’in hazırladığı infografikte.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RTIF), Rusya’da tescil edilen ‘Sputnik V’ adlı ilk koronavirüs aşısıyla ilgili bilgi içeren internet sitesine ilk 24 saatte 188 ülkeden ziyaret yapıldığının tespit edildiğini duyurdu.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RTIF) tarafından yapılan açıklamada, ‘www.sputnikvaccine.com’ sitesine yapılan başvurular arasında, ortak üretim ve aşı dağılımı konusunda ortaklık tekliflerinin yanı sıra, aşı testlerinde gönüllü olma tekliflerinin de yer aldığı ifade edildi.