Ana Sayfa Tıp&Sağlık Piyano Akoru İle Kötü Rüya Ve Kabuslara Son

Piyano Akoru İle Kötü Rüya Ve Kabuslara Son

Duygularımızı manipüle etmek için istilacı olmayan teknikler kullanarak, uykularımızı kaçıran kötü rüya ve kabusları azaltmak mümkün olabilir. 

Bilim adamları, geçen yıl kabus bozukluğu teşhisi konan 36 hasta üzerinde yaptıkları araştırmada, iki basit terapi olan piyano akoru C69 sesi kombinasyonunun kötü rüya görme sıklığını azalttığını kanıtladılar.

Uyurken olumlu deneyimlerle ilişkili sesler çaldılar

Bilim adamları, gönüllüleri en sık gördükleri kabusları olumlu bir ışıkla yeniden yazmaya davet ettiler ve ardından da onlar uyurken olumlu deneyimlerle ilişkili sesler çaldılar.

Cenevre Üniversitesi Hastanesinde görevli psikiyatrist Lampros Perogamvros ve ekibi, insanların belirli bir uyaranla ilişkilendirmek için eğitildikleri sesleri, bu insanlar uyurken çalmanın, o uyaranın hafızasını güçlendirmeye yardımcı olduğunu keşfettiler. Bu, hedeflenen hafızanın yeniden etkinleştirilmesi (TMR) olarak adlandırıldı. Perogamvros ve meslektaşları, imgeleme prova terapisinin (IRT) etkinliğini artırıp artıramayacağını öğrenmek istediler.

Çalışmanın katılımcıları iki hafta boyunca bir rüya ve uyku günlüğü doldurdular. Daha sonra gönüllülerin hepsine tek bir IRT seansı verildi. Diğer yarısı, olumlu seslere maruz kalmadan bir kabusun daha az korkunç bir versiyonunu hayal eden bir kontrol grubu olarak görev yaptı.

Her 10 saniyede bir piyano akoru C69 sesi verildi

Kulaklık takılan her iki gruba da uyurken, kabus görme olasılığının en yüksek olduğu REM uykusu sırasında, her 10 saniyede bir piyano akoru C69 sesi verildi.

Gruplar, iki haftalık ek günlük girişlerinden sonra ve ardından herhangi bir tedavi uygulanmadan üç ay sonra tekrar değerlendirildi.

Kabuslar azaldı mutlu rüyalarda artış oldu

Çalışmanın başlangıcında, kontrol grubu haftada ortalama 2,58 kabus gördü ve TMR grubu haftada ortalama 2,94 kabus gördü. Çalışmanın sonunda, kontrol grubu haftalık kabus sayısı 1,02’ye düşerken, TMR grubu sadece 0,19’a düştü. Daha da umut verici olan, TMR grubu mutlu rüyalarda bir artış bildirdi.

Üç aylık takipte kabuslar her iki grupta da hafifçe artarak haftada sırasıyla 1.48 ve 0.33’e yükseldi. Bununla birlikte, araştırmacılar, IRT’yi desteklemek için TMR kullanmanın daha etkili bir tedavi ile sonuçlandığını öne sürerek, bunun hala kabus sıklığında etkileyici bir azalma olduğunu söyledi.

Kabuslar son buldu

Çalışmanın sonunda gece uyku bandı takılan ve uyurken olumlu deneyimlerle ilişkili sesler çalınan kişilerde kabusların hızla azaldığı ve rüyaların duygusal olarak daha olumlu hale geldiği kanıtlandı.