Ana Sayfa Biyoteknoloji Pfizer ve BioNTech, 18 ila 55 Yaş Arası Yetişkinlerde Omicron Bazlı COVID-19...

Pfizer ve BioNTech, 18 ila 55 Yaş Arası Yetişkinlerde Omicron Bazlı COVID-19 Aşısı için Çalışmalarına Başladı

Pfizer ve BioNTech’ten yapılan açıklamada, orijinal aşının yeterli koruma sağlamadığı Omicron varyantına özel yeni aşı için klinik denemelerin başladığı bildirildi.

1400’den fazla kişinin katılımıyla yapılacak denemelerde, aşılanmamış kişilerde üç doz Omicron aşısının yarattığı bağışıklık ve halihazırda iki doz BioNTech aşısı olmuş kişilerde hatırlatma aşısının etkisi incelenecek.

Ayrıca üç doz Pfizer/BioNTech aşısı olmuş kişilerde, son aşıdan 3-6 ay sonra 4. doz Omicron aşısının etkisi de test edilecek.

Pfizer ve BioNTech, 18 ila 55 Yaş Arası Yetişkinlerde Omicron Bazlı COVID-19 Aşısını Değerlendirmek İçin Çalışma Başlattı

Pfizer Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Aşı Araştırma ve Geliştirme Başkanı Kathrin U. Jansen. “Virüse karşı uyanık kalmak, insanların yüksek düzeyde koruma sağlaması için yeni yaklaşımlar belirlememizi gerektiriyor ve bunun gibi varyant bazlı aşıların geliştirilmesinin ve araştırılmasının bu hedefe yönelik çabalarımızda çok önemli olduğuna inanıyoruz.”

BioNTech CEO’su ve Kurucu Ortağı Prof. Uğur Şahin. “Bu çalışma, Omicron’a karşı daha önceki varyantlarda olduğu gibi, ancak daha uzun koruma süresiyle benzer bir koruma düzeyi sağlayan varyant tabanlı bir aşı geliştirmeye yönelik bilime dayalı yaklaşımımızın bir parçasıdır.”