Ana Sayfa Manşet Omicron varyantı hızlı yayılıyor ama Delta’dan daha hafif

Omicron varyantı hızlı yayılıyor ama Delta’dan daha hafif

South Africa’s Omicron outbreak slows as expert says population’s T-cell immunity against Covid has kept hospitalisations low and praises government for not locking down

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’den Prof. Dr. Shabir Madhi, Güney Afrika’nın Covid-19 durumu ve Omicron varyantının riski hakkında iyimser bir analiz yaptı;

“Enfeksiyon oranının ülkenin önceki üç dalgasından çok daha hızlı olduğunu, ancak vaka sayısına göre hastaneye yatışların düşük kaldığına dair işaretler olduğunu söyledi. Ölüm oranının da önceki dalgalara oranla daha düşük olduğunu söylerken, aşılama ve T hücre bağışıklığının da vaka sayıları üzerinde etkisi olduğunu belirtti.”

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne (NICD) göre:

  • Son haftalarda COVID-19 ile hastaneye kaldırılanların sadece yüzde 30’u ciddi şekilde hastalandı, bu, ülkedeki önceki pandemi dalgalarının ilk haftalarındaki oranın yarısından az.
  • COVID-19 için ortalama hastanede kalış süresi bu sefer daha kısaydı – sekiz güne kıyasla yaklaşık 2,8 gün
  • Yakın zamanda COVID-19 ile hastaneye kaldırılan hastaların sadece yüzde 3’ü öldü, bu oran ülkenin daha önceki salgınlarındaki yüzde 20’ye karşılık geldi.

WHO – Omicron spreads but severe cases remain low in South Africa

Omicron varyantı Afrika’da daha fazla ülkeye ulaşıyor ve kıtadaki haftalık COVID-19 vakaları %93 arttı. Bununla birlikte, ön veriler Güney Afrika’daki hastaneye yatışların düşük kaldığını gösterdiğinden umut işaretleri var.

Omicron varyantı kaynaklı 43 COVID-19 hastasının çoğu tam olarak aşılanmış!