Ana Sayfa Biyoteknoloji NHS, Tedavi Süresini yüzde75’e Kadar Kısaltan Kanser Aşısını Dünyada İlk Kez Kullanıma...

NHS, Tedavi Süresini yüzde75’e Kadar Kısaltan Kanser Aşısını Dünyada İlk Kez Kullanıma Sundu

Uygulaması yedi dakika kadar kısa süren kanser önleyici enjeksiyon sayesinde bazı NHS kanser hastalarının ilaç tedavisi süreleri dörtte üçe kadar kısalacak.

İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun (MHRA) yeşil ışığının ardından İngiltere’deki NHS, her yıl yüzlerce hastaya yedi dakikalık enjeksiyonu uygulayan dünyadaki ilk sağlık sistemi olacak.

Şu anda hastalar, yaşamı uzatan immünoterapi atezolizumab’ı (Tecentriq®) hastanede ilaç transfüzyonu yoluyla doğrudan damarlarına alıyor.

İntravenöz atezolizumabın uygulanması genellikle yaklaşık 30 dakika sürer, ancak bazı hastalarda bu süre, damara ulaşmanın zor olabileceği bir saate kadar çıkabilir.

Ancak şimdi ve birkaç hafta içinde, atezolizumab ile tedavi edilen yüzlerce uygun hastanın, daha hızlı ve daha rahat deri altına (veya deri altı) enjeksiyona geçerek deneyimleri artacak ve bu da NHS kanser ekiplerine değerli zaman kazandıracak.

Atezolizumab, hastanın kendi bağışıklık sistemini kanserli hücreleri arayıp yok edecek şekilde güçlendiren bir immünoterapi ilacıdır. Tedavi şu anda akciğer, meme, karaciğer ve mesane dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine sahip NHS hastalarına transfüzyon yoluyla sunuluyor.

İngiltere’de her yıl atezolizumab tedavisine başlayan yaklaşık 3.600 hastanın çoğunluğunun zaman kazandıran enjeksiyona geçeceği tahmin ediliyor. Ancak hastaların atezolizumab ile kombinasyon halinde intravenöz kemoterapi aldığı durumlarda transfüzyona devam edilebilir.

NHS Ulusal Kanser Direktörü Profesör Peter Johnson şunları söyledi: “Bu tedavinin dünyada ilk kez uygulamaya konması, yüzlerce hastanın hastanede daha az zaman geçirebileceği ve NHS kemoterapi ünitelerinde değerli zamanını boşa çıkaracağı anlamına gelecektir.

“Kanser hastaları için mümkün olan en iyi yaşam kalitesini korumak hayati önem taşıyor, bu nedenle daha hızlı deri altı enjeksiyonların uygulamaya konulması önemli bir fark yaratacaktır.

“Bugünkü duyuru, NHS’nin 75. yılındaki, inovasyon odaklı bir sağlık hizmetinin hastalar için en gelişmiş kanser tedavilerini nasıl güvence altına aldığını vurgulayan bir serinin sonuncusu.”

ilgili haber:

Ground-breaking new cancer treatments have moved a step closer with the signing of a major agreement between the government and BioNTech SE.