Ana Sayfa İlaç Mümessiller işsiz mi kalacak?

Mümessiller işsiz mi kalacak?

Sağlık Bakanı’na “İlaç mümessillerinin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir yol haritanız var mıdır?” diye sordu.
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaç mümessillerinin 2015 yılında Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan “Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”le mağduriyet yaşadığını bildirdi. Yönetmeliğe göre ilaç mümessillerine sertifikanın zorunlu hale geldiğini kaydeden Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

AKTİF ÇALIŞANLAR İŞSİZ KALACAK
CHP’li Bulut, yetkili bir üniversitenin düzenlediği eğitim programına 1600 TL ödeyerek katılan mümessillerin sınavda başarılı olmak kaydıyla sertifika alabildiğini, firmalarda ürün tanıtım temsilcisi (ÜTT) unvanı ile çalışabildiğini kaydetti.  Başarılı olamayanların ise aktif iş hayatı da olsa mümessillik yapamayacağını belirten Bulut,  “Daha önce lise mezunlarının katılabildiği sertifika eğitimlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren en az ön lisans mezunları katılabilecektir. 1 Ocak 2019 itibariyle sertifika sahibi olmayan lise mezunları işten çıkarılacaktır” dedi.   Sertifikanın yanı sıra ilaç mümessillerinin, 356 TL ücret ödeyerek “Ürün Tanıtım Temsilcisi Kimlik Kartı” almasının zorunlu tutulduğuna dikkat çeken Bulut, pek çok ilaç mümessilinin ücretler yüksek olduğu, katılımda ödeme sıkıntısı çektiği için sertifika programına katılamadığını bildirdi.

MÜMESSİLİĞİN MESLEK OLARAK TANIMI YAPILSIN
Bulut, “İlaç mümessilleri, mümessilliğin meslek olarak tanımının yapılmasını, mesleğin devlet ve endüstri tarafından tanınmasını, Çalışma Bakanlığı meslek kodunun, meslek sektörünün düzeltilmesini,  eğitim (yetkili üniversite) ve elektronik ortamda sisteme kayıt (TİTCK) için ödenen ücretlerin iyileştirilmesi veya iptalini beklemektedir” ifadelerini kullandı.
KAÇ MÜMESSİL İŞSİZ KALDI
-Türkiye genelinde kaç ilaç mümessili bulunmaktadır? Sertifika programına kaç ilaç mümessili devam etmiştir?
-Bu ilaç mümessillerinden kaçı sınavda başarılı olmuş ve sertifika almaya hak kazanmıştır? Başarılı olamayan ilaç mümessili sayısı nedir?
NE KADAR GELİR ELDE EDİLDİ?
-Sertifika programından ve “Ürün Tanıtım Temsilcisi Kimlik Kartı”ndan ne kadar gelir elde edilmiştir? Bu gelir nereye aktarılmıştır?
-1 Ocak 2019 itibariyle sertifika sahibi olmayan kaç lise mezunu işten çıkarılmıştır?
-İlaç sektöründe uzun süredir çalışan ve sınavı geçemeyen ile lise mezunu olduğu için işinden olan ilaç mümessillerinin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir yol haritanız var mıdır?

FAHİŞ ÜCRETLER İPTAL EDİLECEK Mİ?
-Mümessilliğin meslek olarak tanımının yapılması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır/olacak mıdır?
-Eğitim (yetkili üniversite) ve elektronik ortamda sisteme kayıt (TİTCK) için ödenen ücretlerin iyileştirilmesi veya iptaline yönelik herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?

MUDAD
Mümessil Dayanışma Derneği