Ana Sayfa Hukuk&Etik Metastatik meme kanseri hastalarına mahkemeden güzel haber

Metastatik meme kanseri hastalarına mahkemeden güzel haber

SGK’nin ödemediği ithal kanser ilacı için mahkemeden karar

İstanbul’da meme kanseri hastası B.A., yurt dışından ithal edildiği gerekçesiyle SGK’nın ödemediği tek kutusu 39 bin 107 liralık (2 bin 19 euro) ilaç için dava açtı. İhtiyati tedbir talebiyle açılan davayı kabul eden mahkeme, dava sonuçlanıncaya kadar ilacın parasının SGK tarafından ödenmesine hükmetti. / Cumhuriyet

Konuya ilişkin ailenin avukatı Zehra Betül Bulut, müvekkili için bu zamana kadar uygulanan geleneksel tedavi yöntemlerinin tüketilmesi ve doktorunun meme kanseri tedavisinde standart tedaviye yeni girmiş olan ‘trastuzumab deruxtecan’ etken maddeli ilacın kullanılmasını önermesi nedeniyle ilacın yurt dışından temin edildiğini, ancak bu ilacın SGK’nın ödeme listesinde bulunan ilaçlar arasında yer almadığını belirtti.

İlacın SGK tarafından yurtdışından getirilmesi ve masrafının karşılanması için biz öncelikle SGK’ya yaptıkları başvurunun reddedilmesi üzerine ilacın teminine yönelik dava açtıklarını ifade eden Bulut, şunları söyledi:

  • Reçete edilen ilacın kullanılmaması halinde ileride telafisi imkansız durumlara yol açmaması nedeniyle ihtiyati tedbir talebinde bulunduk. Mahkeme davayı açtığımız gün içerisinde talebimizi haklı buldu ve Anayasal sağlık ve yaşam hakkına dayanarak talebimizi kabul etti. Mahkeme kararıyla birlikte SGK, müvekkilime yurt dışından ilaç teminini sağlayacak ve ilaç masrafını kesinti yapmaksızın karşılayacak. Bu karar ‘trastuzumab deruxtecan’ etken maddeli kanser ilacı yönünden emsal karar niteliği taşımaktadır.
  • SGK’nın söz konusu  ilacı kanser hastalarına sağlaması yönünde alınan bu kararla, meme kanseri ile mücadele eden kadınlara umut ışığı olduğumuza inanıyorum. Bu mücadeleyi meme kanseriyle mücadelede kadın dayanışması olarak da addedebilirsiniz. Sosyal devlet, sosyal güvenlik hakkı kapsamında herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlüdür, meme kanseriyle mücadele eden kadınlar bu hakkın temini için mücadele veriyor. Ben de hem bir kadın hem de bir avukat olarak mensubu olduğum yargının bu haklı talebi desteklemesine çok sevindim.tamamı için kaynağa bknz