Ana Sayfa Eczacılık FarmaDedektif

FarmaDedektif

FarmaDedektif Projemiz Hizmete Başladı

FarmaDedektif, münhasıran eczanelerden satılması gerektiği halde internet üzerindeki e-ticaret platformlarında satışa sunulan ürünlerin tespit edilip Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bildirilmesi amacıyla Ankara Eczacı Odası tarafından geliştirilen ve patenti Odamıza ait olan bir yazılım programıdır.

FarmaDedektif sisteminde geleneksel bitkisel tıbbi ürünler, ara ürün belgeli ürünler dahil olmak üzere Sağlık Bakanlığı ruhsatlı tüm ürünler kayıtlıdır. FarmaDedektif, sistemde kayıtlı olan 30 bin ürünün adı tam olarak yazılmamışsa dahi ürün tespiti yapabilmektedir.

FarmaDedektif, belirlenen e-ticaret sitelerinde 10 dakika gibi kısa bir sürede arama yaparak ürünleri tespit edip listelemekte ve otomatik olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bildirmektedir.

E-ticaret platformlarının her geçen gün sayısının arttığı dikkate alındığında FarmaDedektif’in sürekli olarak geliştirilmesi zorunlu bir hal almaktadır. Meslektaşlarımızın karşılaştığı ihlal durumlarını Odamıza “İhlal bildirim formu” aracılığıyla iletmesi programın daha etkin çalışması ve geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir.

Tüm meslektaşlarımıza önemle duyurulur.

ANKARA ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU