Ana Sayfa Manşet MENARINI Olarak Türkiye’ye Güvenimiz Tam

MENARINI Olarak Türkiye’ye Güvenimiz Tam

Menarini Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı

W- Menarini Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı Uğur Bingöl’den güncel üzerine görüşlerini aldık. Menarini’nin Türkiye’deki faaliyet geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?

U.B.- Menarini, 1886’da Napoli’de kurulan ve bugün 5 kıtada 140 ülkede 17 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren İtalya’nın en büyük ilaç firmasıdır. Temelde “kalite her şeyden önce gelir” prensibiyle geliştirdiği ürün ve hizmetlerini birçok farklı terapötik alanda insan sağlığının hizmetine sunuyor.
Menarini Türkiye olarak biz de sağlıkta güçlü bilimsel tecrübemiz, sağlam altyapımız, güvenilir kimliğimiz, erişilebilir ve kaliteli ilaç portföyümüzle bugüne dek pek çok başarıya imza attık. 2020 yılında Menarini Group’un Türkiye’yi, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi operasyonlarının yönetim merkezi olarak seçmesi sonrası daha da önemli bir sorumluluk üstlendik. Bugün 3 kıtada 38 ülkenin bulunduğu Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölgesi İstanbul’dan yönetiliyor. Türkiye’nin bölgesel merkez seçilmesi ülkemize ve insanımıza olan güvenin ve Türkiye’deki çalışanların başarısının en büyük göstergesi. Bu hem benim hem de ekibimiz için çok önemli ve değerli bir görev. Ülkemizde 1000’e yakın çalışanımız ve İstanbul’daki üretim tesisimizle geniş bir coğrafyaya sağlık çözümleri sunmaya devam ediyoruz.

W- Türkiye’de hangi ürün, hizmet ve çözümlerinizle ile öne çıkıyorsunuz?

U.B.- Menarini olarak, Türk ilaç sektöründe kaliteli ve erişilebilir sağlık çözümleri sunuyor, İstanbul’daki üretim tesisimizle Türkiye ve bölge ülkelere sunulan ilaçların üretimini yapıyoruz. Türkiye’de 1000’e yakın çalışanımızla birlikte 300’den fazla ürün ve farklı tedavi seçeneğiyle insanları sağlıklı bir gelecekle buluşturmak ve insan sağlığı için değer yaratmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de tedavi sunduğumuz öncelikli alanlarımız; ağrı, kardiyoloji, alerji, gastroenteroloji ve infeksiyon hastalıkları gibi çok geniş bir alanda ve özellikle birinci basamak tedaviler. Bunların yanı sıra hastane grubu ürünlerimiz ve tüketici sağlığına yönelik tedavi seçeneklerimiz ile insanların sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı oluyoruz.

W- Menarini’nin kariyerinizdeki yeri ve önemi nedir? Pandemi, hızlanan dijitalleşme ve global belirsizlik ortamında Menarini’nin Türkiye yapılanmasına liderlik etmek nasıl bir deneyimdi? Menarini Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı olarak yeni görevinizden de biraz bahseder misiniz?

U.B.- Menarini ailesine katılmadan önce yine sağlık sektöründe 25 yıl boyunca farklı sorumluluklar üstlendim. 2014 yılında da Menarini Türkiye’ye genel müdür olarak katıldım. 2020 yılında ise Türkiye’de süregelen başarılarımızın daha geniş coğrafyaya yayılması hedefiyle Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı olarak atandım. Böyle bir bölgede çalışarak farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerin, farklı ekonomik ve sosyal yapıların, farklı sağlık sistemlerindeki farklı yaklaşımların, tecrübe ve bilgi birikimlerinin beni besleyen ve daha da güçlendiren unsurlar olduğunu söyleyebilirim.

Pandemi döneminde her sektörde olduğu gibi sağlık alanı da büyük oranda etkilendi. Covid-19 süresince özellikle aşı üretiminin ön plana çıkması ve tedavi önceliklerinin değişmesi ile ilaç firmaları üzerinde çok farklı etkiler gözlemledik. Bu dönemde özellikle ifade etmek isterim ki her firma sağlık sisteminin etkilenmemesi için elinden geleni yapmaya çalıştı.

Bu dönemin en büyük sıkıntılarından biri dünya gündeminde öne çıkan ürün tedarik ve üretiminde yaşanan aksaklıklar oldu. Önümüzdeki dönemde bunu yönetmek her geçen gün daha da zor olacak. Biz tedbirlerimizi alıyoruz, ancak kontrolümüz dışındaki gelişmeler sadece sektörümüz değil diğer sektörler için de geleceğe yönelik büyük riskler içeriyor.

Bunun yanında özellikle pandeminin başında kişilerin kendi sağlıklarını koruma konusunda daha fazla bilinçlenerek bu konuda önleyici sağlık çözümlerine yöneldiklerini gözlemliyoruz. Menarini olarak Tüketici Sağlığı birimimizle bu alanda da hizmet sunuyoruz.

Menarini Türkiye olarak, pandemiyle birlikte özellikle dijitalleşme ve çoklu kanal yönetimi çalışmalarımıza ağırlık verdik ve bu yıl bu alandaki etkinliğimizi daha da artırdık. Özellikle bilimsel saha faaliyetlerinde alternatif kanalların kullanılması ile verimli ve etkin çalışma kaslarımızı daha da güçlendirdik. Dijital dönüşüm bu dönemde her alanda odak noktamız oldu diyebiliriz. Kurumsal hedeflerimiz doğrultusunda dijital teknolojileri kullanarak yeni iletişim modelleri ve stratejileri geliştiriyoruz. Paydaşlarımızın, ihtiyaç ve beklentilerine odaklanarak çözümler üretmeye gayret ediyoruz.

Menarini Türkiye yönetim ekibi ve tüm çalışanlar olarak pandemi döneminde her zaman “insan için değer” misyonumuzu odak noktamıza alarak adımlar attık. Çalışanlarımızın iş ve özel yaşam dengesine özen göstererek, uzaktan eğitimler ile gelişimlerine yardımcı olduk. Farklı eğitim, webinar ve destek programlarında 38 farklı konu başlığında eğitim hayata geçirerek toplamda 12.000 kişinin katılımını sağladık.

Türkiye ile Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinde genel iş dinamikleri benzeşse de uygulamalar farklılaşma gösterebiliyor. Türkiye çok gelişmiş bir sağlık sektörüne ve yetkin iş yapma anlayışına sahip gelişmiş bir pazar. Yönetmekte olduğum diğer ülkeler ise hala gelişmeye devam ediyor. Türkiye’den öğrendiğimiz birçok unsuru bölge ülkelerinde de uygulamaktayız. Hedefimiz çalıştığımız tüm coğrafyada kaliteli, geniş ve erişilebilir portföyümüzü hastalarımızın daha iyi bir yaşam sürmesi için kullanımlarına açmak. 

W- Menarini Türkiye için 2021 değerlendirmeniz nasıl? 2022 ile ilgili öngörüleriniz, hedefleriniz ve projelerinizden bahseder misiniz?

U.B.- 2021 her anlamda 2020’nin devamı ve herkes için zor bir yıl oldu. Pandemi nedeniyle artan sağlık harcamaları sağlık bütçesi üstünde öngörülemeyen bir yük ve baskı oluşturuyor. Bununla beraber, aşı, sarf malzemeleri, yoğun bakım malzemeleri gibi bütçede beklenmeyen harcama kalemleri de ortaya çıktı. Yeni ürünlerin ruhsatlanması, geri ödemesi ve pazara sunulmasında da gecikmeler gözlemledik. Tedarik sorunları ile maliyetler sürekli artıyor. Döviz kurlarındaki gelişmeler herkesin malumu. Uzun yıllardır sektörün içindeyim, geçmişte büyük ekonomik dalgalanmalar yaşadık ancak son iki yıldır karşı karşıya kaldığımız değişimler bu kadar yaygın ve derin olmamıştı. Herkesin çok dikkatli ve duyarlı olması gerektiğine inanıyorum. 

Menarini Türkiye olarak, tüm boyutları ile bu dönemi çok iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Birçok sektör ve firmada kırılganlıklar yaşanırken biz köklü geçmişimiz ve sağlam duruşumuzla bu dönemde gücümüzü koruduk. Üretime hiç ara vermeden, tüm ekiplerimiz müthiş bir hızla yeni çalışma düzenimize adapte oldular. Bugün yıllık 100 milyon kutu ilaç üretimiyle Türkiye’de her haneye sağlık taşıyan güçlü bir ilaç firmasıyız.

Böyle bir dönemde adeta tüm ekip arkadaşlarımızla birbirimizden güç alarak ve birbirimize destek olarak her şeye rağmen Menarini Türkiye “2021 Best Employer- En İyi İş Yeri” ödüllü firmalar arasına girdi. Bu ödül ile Menarini Türkiye olarak doğru yolda ilerlediğimizi bir kere daha görmüş olduk.

Önümüzdeki dönem için yaşlanan nüfus ile birlikte artan bir talepten bahsetmek mümkün. Türkiye’nin bölgedeki önemli konumu sayesinde ihracat pazarlarını çeşitlendirebilme kabiliyeti bir avantaj olarak öne çıkıyor.

İlaç sektörünün gelişme dinamikleri son 2 yılda daha önceki dönemlere göre çok farklılık gösteriyor. COVID 19 aşısından bahsetmeyeceğim bu konuda nerdeyse herkesin bilgisi var ama özellikle pandemi süresince COVID dışı hasta kabullerinde ciddi düşüşler olduğu için operasyonlara bağlı antibiyotik kullanımlarında nerdeyse %40’lık bir düşüş yaşandı. Bunun yanında özellikle yenilikçi ürünler, beslenme ve bağışıklık ürün pazarlarında ise büyük artışlar gözlendi.

Bugün ve önümüzdeki dönemde biyoteknolojik ürünler ön plana çıkmaya devam edecek. Tüm dünyada özellikle kanser hastalıklarının tedavisine yönelik olumlu gelişmeler yaşanıyor. Firmamız Menarini de Amerika menşeli Stemline firmasını satın alarak ve Radius Health firması ile de önemli bir lisans anlaşması yaparak önümüzdeki süreçte yenilikçi tedavi alanlarına aktif bir şekilde girdi.  

Özetle Menarini Türkiye olarak, lokal üretimlerimizle son 7 yıldır Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç firmaları arasındayız. Bundan sonra da sürdürülebilir emin adımlarla ilerleyerek, insan sağlığına ve Türkiye ilaç sektörüne daha büyük katkı yapmayı hedefliyoruz. Bütün bu hedeflerimizin gerisinde, her biri kendi alanının lideri, yetişmiş ve yetkin bir ekibimiz var. İnanıyorum ki böyle sağlam bir ekiple Menarini Türkiye olarak yeni bölgelerimize yeni pazarlara açılma fırsatı yakalayacağız.

Sağlıklı bir Türkiye için, hastalarımız, hekimlerimiz, eczacılarımız ve tüm paydaşlarımız için sağlam bir çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.

W- Değerli Uğur Bey görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederiz, kalben başarılarınızın devamını dileriz.