Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kronik Yaraları İyileştiren Akıllı Bandaj Tasarlandı

Kronik Yaraları İyileştiren Akıllı Bandaj Tasarlandı

Tedavi edilmediği takdirde, diyabetik cilt ülserleri gibi kronik yaralar enfekte olabilir ve sonuçta organların kesilmesine ve hatta ölüme  kadar yol açabilir. Yeni yapılan bir çalışmada, bu tür yaralanmaları hem izleyip, hem de tedavi edebilen akıllı bandaj tasarlandı.

Elektronik ve deriye yapıştırılan yama şeklini alan akıllı bandaj (pansuman), ABD’nin California Institute of Technology’de tasarlandı. Alt tarafında bir dizi duyusal elektrot, bir çift voltaj modülasyonlu elektrot ve bir ilaç yüklü hidrojel tabakası bulunan esnek, gerilebilir, biyouyumlu bir polimer substrat içeriyor. Bu alt tabakanın üzerine pil, Bluetooth çipi ve sıcaklık sensörü gibi elektronik parçalar içeren küçük, esnek bir baskılı devre kartı monte edildi.

Enfeksiyon ve iltihaplanmaları da tespit ediyor

Doğrudan bir yara bölgesine uygulanan bandaj, sensörlerini sürekli olarak ürik asit, amonyum, glikoz ve laktat gibi kimyasalların konsantrasyonunu kontrol ediyor. Ayrıca yaranın pH ve sıcaklığındaki değişiklikleri de kontrol eden bant, enfeksiyon ve iltihaplanmalrı da tespit ederek yakındaki bir akıllı telefona veya başka bir cihaza gönderiyor. Bandaj ayrıca hidrojelden ilaç salınımını tetiklemek ve yara yatağına düşük voltajlı bir elektrik akımı ileterek yeni dokunun yeniden büyümesini uyarmak için voltaj modülasyonlu elektrotlarını kullanıyor.

Kronik yaraların iyileşmesini hızlandırdı 

Sıçanlar üzerinde yapılan laboratuvar testlerinde, teknolojinin yara durumu verilerini doğru bir şekilde aktarmada, E. coli gibi zararlı bakterileri öldürmede ve diyabetik deri ülserlerine benzer kronik yaraların iyileşmesini hızlandırmada başarılı olduğu kanıtlandı. Planlar şimdi insan denemelerinin yapılmasını gerektiriyor.

Çalışmayı yürüten Yrd. Profesör Wei Gao  “bantın kanıtını küçük hayvan modellerinde gösterdik. İleride cihazın stabilitesini artırmak ve aynı zamanda daha büyük kronik yaralarda test etmek istiyoruz. Çünkü yara parametreleri ve mikro ortam bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. ”

Kaynak: https://newatlas.com/medical/smart-bandage-monitor-medicate-chronic-wounds/