Ana Sayfa İlaç Kolesterolü Düşüren, Kalp Sağlıgını Koruyan Yeni Bir İlaç Geliştirildi

Kolesterolü Düşüren, Kalp Sağlıgını Koruyan Yeni Bir İlaç Geliştirildi

Kas ağrıları gibi yan etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılan kolesterol ilaçlarını almak istemeyen kişiler için yeni bir umut doğdu. Yapılan bir çalışmada, bempedoik asit adlı ilacın kalp sağlıgını büyük ölçüde koruma sağladığı kanıtlandı.

Yapılan Çalışmada, bempedoik asit almanın LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolü 6 ayda %21 oranında düşürdüğünü ve kalp krizi riskini %23 oranında azalttığını gösterdi. LDL, atardamarlarınızda birikebilen ve kalp krizlerine, felçlere ve diğer sorunlara yol açabilen “kötü” kolesteroldür.

İlaç ayrıca, kalp krizi, inme, tıkalı bir arter için tedaviye ihtiyaç duyma veya kalp veya kan damarları hastalığından ölüm, bunlardan herhangi birinin meydana gelme riskini de %13 oranında azalttığı kanıtlandı.

ABD bulunan Cleveland Clinic’de Steven E. Nissen tarafından 3 yıldan beri yürütülen çalışmada, bempedoik asit almanın etkileri, yan etkileri nedeniyle statin alamayan ancak kalp hastalığı nedeniyle  risk altında olan 14.000 kişi arasında yapıldı.

halihazırda statin adı verilen kolesterol ilaçları alan kişilerin bunu yapmaya devam etmesi gerektiğini belirten Steven E. Nissen  “Çoğu insan statin alabilir, ancak bazıları alamaz” dedi.”Bu, statin intoleransı olan hastaların sorununu doğrudan ele alan ilk çalışmadır. Almayı umduğumuz şeyi başardık – statinlere tahammül edemeyen bir insan popülasyonunda çok olumlu bir sonuç. Statin alması gereken insanların %29 kadarı, kas ağrıları gibi yan etkilere tahammül edemedikleri için bunu yapmak istemiyor veya alamıyorlar. Statinler, kolesterol seviyelerini yönetmede bempedoik asitten iki kat daha iyi.”

Uzmanlar, bempedoik asit veya diğer alternatiflerden çok daha iyi olduklarından, statinleri bırakan kişilerin yeniden başlamayı düşünmeleri gerektiğini söylüyor.