Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kolesterol Seviyelerini Düşürmek İçin Yeni Bir Yol Bulundu

Kolesterol Seviyelerini Düşürmek İçin Yeni Bir Yol Bulundu

Araştırmacılar, diyetteki kolesterolün bağırsaktan kan dolaşımına emildiği süreçte daha önce bilinmeyen bir adım belirlediler. Yeni keşfedilen yol, yüksek kolesterolün tedavisinde çığır açabilir.

Yüksek kolesterol, kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Statinler ve diyet değişiklikleri kolesterolü düşürebilirken, UCLA Health’deki araştırmacılar, Aster proteinleri adı verilen belirli proteinlerin vücudun yağ benzeri maddeyi işlemesinde nasıl anahtar rol oynadığını ve kolesterol yönetimine yeni bir yaklaşımı ortaya çıkarmış olabileceğini ortaya çıkardı.

Çalışmada araştırmacılar, NPC1L1’in kolesterolü bağırsaktan hücreye çektiğinde, endoplazmik retikulumda bulunan Aster proteinlerinin toplanmasını tetiklediğini keşfettiler.

Araştırmacılar, Aster proteinlerinin kolesterol seviyelerini kontrol etmek için yeni bir tedavi hedefi sağlayabileceğini buldular. Farelerde Aster-B ve -C’nin etkilerini bloke ettiklerinde hücresel kolesterol depoları düştü ve kolesterolün işlenmesi bozuldu.

Araştırmacılar, “Bu bulgular, Aster yolunun, farmakolojik olarak hedeflenebilecek diyet lipit emiliminin fizyolojik olarak önemli bir belirleyicisi olduğunu vurgulamaktadır” dedi.

Mevcut bir ilaç olan ezetimib, NPC1L1’i hedefler, ACAT2 aktivitesini inhibe eder ve kolesterol emilimini azaltır. Bazen kan kolesterolünü düşürmek için statinlerle birlikte kullanılır, ancak kolesterol taşınmasını tamamen önleyecek kadar Aster proteinlerine yeterince bağlanmaz.

Araştırmacılar, Aster-A, -B ve -C’yi doğrudan ve güçlü bir şekilde inhibe eden ve farelerde ve insan hücrelerinde kolesterol emilimini engellediği gösterilen, AI-3d adı verilen deneysel küçük moleküllü bir ilaç belirlediler.

Aster-dependent nonvesicular transport facilitates dietary cholesterol uptake

Intestinal absorption of dietary cholesterol has a major influence on blood cholesterol concentration, which plays an important role in cardiovascular and metabolic health.

It was already known that this process starts with the Niemann-Pick C1 Like 1 protein, but now Ferrari et al. have identified subsequent steps involved in cholesterol uptake from the intestine.

In particular, the authors determined that proteins called Aster-B and Aster-C are required for cholesterol to get from the exterior of intestinal cells to their endoplasmic reticulum, where it undergoes further processing. This pathway is targetable with a small-molecule inhibitor of Aster proteins, suggesting a potential pharmacological approach for lowering the intake of cholesterol.