Ana Sayfa Manşet Kohort çalışması uzun süreli COVID patogenezini ortaya koydu!

Kohort çalışması uzun süreli COVID patogenezini ortaya koydu!

Lancet Respiratory Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, fiziksel ve zihinsel sağlık zamanla düzelse de hastanede Covid tedavisi görenlerin çoğunun sağlığı diğer nüfusa göre daha kötü durumda.

The Lancet /Health outcomes in people 2 years after surviving hospitalisation with COVID-19: a longitudinal cohort study

Çalışma süresi uzun tutuldu: Devam eden COVID-19 pandemisi ile artan kanıtlar, COVID-19’dan iyileşen kişilerin önemli bir bölümünün birden fazla organ ve sistem üzerinde uzun vadeli etkileri olduğunu göstermektedir. COVID-19’un kalıcı sağlık etkileri hakkında birkaç boylamsal çalışma bildirmiştir, ancak takip akut enfeksiyondan sonra 1 yıl ile sınırlandırılmıştır. Çalışmamızın amacı, akut COVID-19 enfeksiyonundan sonraki 2 yıl boyunca farklı başlangıç ​​hastalık şiddetine sahip hastanede hayatta kalanlarda sağlık sonuçlarının boylamsal gelişimini karakterize etmek ve iyileşme durumlarını belirlemekti.

7 Ocak ve 29 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında COVID-19 ile hastaneye kaldırılan ve Jin Yin-tan Hastanesi’nden (Wuhan, Çin) taburcu olan bireyler üzerinde iki yönlü, boylamsal bir kohort çalışması yaptık. 

Araştırmada, pandeminin başında virüsü ağır belirtilerle yaşayan ve Vuhan’daki Jin Yin-tan Hastanesi’nde tedavi gören 1192 kişinin durumu incelendi. Yürüme testi, laboratuvar incelemeleri ve bir anketi içeren araştırmada, katılımcıların yüzde 55’i iki yıl sonra özellikle halsizlik ve kas ağrısı gibi Covid belirtilerinin sürdüğünü kaydetti. 10 kişiden biri de sağlık durumları nedeniyle işe geri dönmediklerini belirtti. Uyuma güçlüğü, baş dönmesi ve eklem ağrısı da en sık rastlanan uzun Covid belirtileri arasında yer aldı. Covid’i atlatan hastalarda anksiyete ve depresyon oranları da daha yüksekti.

Çalışma sonucunda: Başlangıçtaki hastalık şiddetine bakılmaksızın, COVID-19’dan kurtulanların çoğu 2 yıl içinde orijinal işlerine geri dönerek fiziksel ve zihinsel sağlıklarında uzunlamasına iyileşmeler oldu; bununla birlikte, semptomatik sekellerin yükü oldukça yüksek kalmıştır. COVID-19’dan kurtulanlar, 2 yılda genel nüfusa göre oldukça düşük bir sağlık durumuna sahipti. Çalışma bulguları, uzun süreli COVID’nin patogenezini keşfetmeye ve uzun süreli COVID riskini azaltmak için etkili müdahaleler geliştirmeye acil bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir.