Ana Sayfa Eczacılık Kararname eczacıları mutlu etmedi

Kararname eczacıları mutlu etmedi

Geceyarısı kararnamesi eczacıları mutlu etmedi: Düzenleme devede kulak

MESUDE ERŞAN @mesudersan [email protected]

Ankara’daki Büyük Eczacı Mitingi’ne dört gün kala Resmi Gazete’de yayımlanan ilaç karlarına dair cumhurbaşkanı kararı eczacıların beklentilerini karşılamadı. 13 yıldır değiştirilmeyen fiyat kararnamesiyle ilgili son düzenlemenin yetersiz olduğunu belirten İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Pınar Özcan, “Devede kulak kaldı” dedi.

Diken’e konuşan Özcan, son kararnamenin talep ettikleri ve gereken düzenlemenin çok uzağında olduğunu söyledi: “2022’nin enflasyon ortamında hiçbir anlam ifade etmiyor. Kalıcı bir çözüm asla değil. İlk ilaç zammında da zaten eriyecektir. Bizim talebimiz düzenlemenin hem günümüz şartlarında uygulanması hem de periyodik olarak her sene, enflasyon oranında güncellenmesi. 100 liranın altında ilaç çok azdı bu rakamı 200 liraya çektiler. Ama 200 lira değil, 800 liraya çekilmesi gerekiyordu. Yapılması gerekenin dörtte biri oranında iyileştirme yapıldı.”

Senelerdir her ilaç zammında yaşadıkları sıkıntının ana nedeninin bu olduğunu ifade eden Özcan, şöyle devam etti: “Yıllık olarak değişiklikler yansıtılmadığı sürece her ilaç zammıyla geride kalıyoruz. Bu nedenle de kararname hiçbirşey ifade etmiyor. Başladığımız noktadan, farklı bir noktaya taşımadı. Taleplerimiz yerine gelmiş değil. Yapılan devede kulak misali.”

TEB Başkanı: Sistemin mantığı yanlış kurgulanmış

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üneyse yazılı açıklamada, “Bugün yapılan bu düzenlemede de üzülerek gördük ki süreç, karşılıklı bir diyalog ortamında ilerlememiş” dedi.

Neredeyse iki eczaneden birinin kapanma noktasında olduğunu, halkın ilaca erişimle ilgili sorunlar yaşadığını ve ilaçları için cebinden yüksek fiyat farkları ödemek zorunda kaldıklarını vurgulayan Üney, şöyle devam etti:

“8 Temmuz tarihinde yapılan ilaç fiyat kararnamesi düzenlemesinde iki konuya vurgu yapmıştık. İlki 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili bölümü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesi ile Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararlarla neredeyse 18 yıldır değiştirilmeyen baremler, ikincisiyse yüzde 80’leri bulan enflasyonist ortamda eczacıları çıkmaza sürükleyen kriz.

Bu krizin çözüm yolu olarak baremlerin güncellenmesini gösterdik ancak bu güncellemelerin yıllık bazda bir çıpaya bağlanması gerektiğini ısrarla vurguladık. Bugün yayımlanan kararda yapılan baremlerdeki düzenleme, bizim Temmuz ayında vurguladığımız noktalarda ne kadar haklı olduğumuz bir kere daha kanıtladı. Çünkü sistemin mantığı yanlış kurgulanmış ve bu nedenle sürekli bir düzenlemeyle düzeltme ihtiyacı doğmaktadır.

Doğru ve gerçekçi bir düzenleme için alandaki tüm tarafların görüşleri alınarak etkin bir yapı oluşturulması şarttır. Ancak bugün yapılan bu düzenlemede de üzülerek gördük ki süreç, karşılıklı bir diyalog ortamında ilerlemedi. tamamı için başlığı tıklayınız

Ankara Eczacı Odası’ndan ilaçta değişen kâr oranları tepkisi / Cumhuriyet

Eczacıların ilaç satışlarından aldıkları kâr oranlarında artış yapıldı. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, “Dün gece gerçekleştirilen ilaç fiyat kararnamesi maalesef eczacıların taleplerini karşılamaktan çok uzak bir kararname. Eczacılar olarak mesleğin geleceğini garanti altına alacak düzenlemeler istiyoruz. Bu sadece bir pansuman olarak değerlendirilebilir. Yaklaşık 20 yıla yakındır anlamlı güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesinde yapılan bu güncellemelerin maalesef eczacıların mevcut hayatlarını devam ettirmelerini sağlayacak seviyede bir iyileştirme olmadığı görülüyor” dedi.

Ercanlı, “Dün gece gerçekleştirilen ilaç fiyat kararnamesi maalesef eczacıların taleplerini karşılamaktan çok uzak bir kararname. Eczacılar olarak mesleğin geleceğini garanti altına alacak düzenlemeler istiyoruz. Bu sadece bir pansuman olarak değerlendirilebilir. Yaklaşık 20 yıla yakındır anlamlı güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesinde yapılan bu güncellemelerin maalesef eczacıların mevcut hayatlarını devam ettirmelerini sağlayacak seviyede bir iyileştirme olmadığı görülüyor” dedi. tamamı için başlığı tıklayınız

Eczanelerin ilaçlarda kar payı yükseltildi