Ana Sayfa Manşet Kanıtlar Pandeminin Merkez Üssü Olarak Hayvan Pazarını Gösteriyor!

Kanıtlar Pandeminin Merkez Üssü Olarak Hayvan Pazarını Gösteriyor!

Dr. Michael Worobey

Arizona Üniversitesi’nde görevli Dr. Michael Worobey, bilimsel bir analiz hazırladı. Dünyanın önde gelen bilim-teknoloji dergilerinden Science’ta yayınlanan kapsamlı araştırma ile birlikte Worobey, ilk Covid-19 hastasını bulduğunu açıkladı.

Evidence Points to Animal Market, Not Lab, as Epicenter of Pandemic

In a new paper published in Science, UArizona virus expert Michael Worobey connects the dots from the beginning of the COVID-19 outbreak and shows that an origin other than the Huanan Seafood Market is extremely unlikely. 

Science dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Çin’in Wuhan kentindeki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı, COVID-19 salgınının en olası kaynağı olarak ortaya çıktı ve virüsün bir araştırma laboratuvarından sızdığının olası bir alternatif açıklamasını giderek daha olası hale getirdi . 

Dissecting the early COVID-19 cases in Wuhan

Worobey’in haberine göre, rakun köpekleri de dahil olmak üzere koronavirüslere duyarlı canlı memelilerin pandemiden hemen önce Huanan pazarında ve Wuhan’daki diğer üç canlı hayvan pazarında satıldığı artık açık. Çin’deki canlı hayvan pazarlarında hayvan-insan etkileşimlerinin kolaylaştırdığı ilk SARS salgını sırasında rakun köpeklerinde koronavirüs benzeri virüsler bulundu. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün incelemesinde hatalar olduğunu açıklayan Worobey, “İlk Covid-19 hastasının 8 Aralık’ta ortaya çıkan 41 yaşındaki Bay Chin isimli muhasebeci olduğu iddiaları gerçek değil. O, Wuhan’daki hayvan pazarından çok uzaklarda yaşıyordu. Fakat hayvan pazarında tezgahta çalışan ve üç gün sonra hastalanan kadın ilk hasta” ifadesini kullandı.

“COVID-19 pandemisinin ortaya çıkma şekli, temelde orijinal SARS salgını salgınının doğrudan bir tekrarı gibi görünüyor” dedi.