Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Sağlık ve Yaşam Bilimleri Sektörü Dijitalin Potansiyelini Keşfetti

Sağlık ve Yaşam Bilimleri Sektörü Dijitalin Potansiyelini Keşfetti

Michael Page Türkiye’nin Sağlık ve Yaşam Bilimleri Kıdemli Müdürü Cansu Aksu

Dünyadaki son trendler, Sağlık ve Yaşam Bilimleri sektörünü olumlu yönde etkileyerek, karmaşıklıklar ve zorluklarla beraber yepyeni fırsatlar da getirdi.

Uluslararası işe alım danışmanlık şirketi Michael Page Türkiye’nin Sağlık ve Yaşam Bilimleri Kıdemli Müdürü Cansu Aksu “Dünya teknolojiye daha fazla bağımlı hale gelirken, şirketler ve çalışanlar da buna adapte olarak kendilerini dijital alanda nasıl sunacaklarını hızla öğreniyor.” diyor.

Dünyanın her yerinden yaklaşık ikiyüz  Michael Page Danışmanının, Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanındaki şirketlerle işbirliği ve istişarelerine dayalı  görüşleri bir e-Kitapta toplandı. Aksu, dijitale geçişin sağlık ve yaşam bilimleri sektörünü nasıl şekillendirdiğini inceledikleri bu çalışmada, yetenek aramaya yönelik yenilikçi ve esnek yaklaşımları araştırdıklarını ifade ederek, ortaya çıkan sonuçları şöyle  özetliyor;

Dünyanın bir çok yerinde sağlık ve yaşam bilimleri sektöründe ciddi bir aday azlığı gözlemleniyor. Donanımlı adayların müzakerelerde üstünlüğe sahip olduğu bu durumda, şirketlerin yetenekli adayları çekmek için maaşların ötesinde imkanlar sunmayı göze almaları gerekiyor.

Dijital Temas artıyor

Dijital araçlar, sağlık ve yaşam bilimleri alanlarında işe alım süreçlerini değiştiriyor.En güçlü bağlantılar yüz yüzeyken oluşturulsa da, daha sade olan bir dijital süreçte video konferans yeni norm haline geldi.

En iyi yetenekleri bulmak için mücadele veren tek ülke ABD değil. İsviçre’de de nitelikli adaylar bulmak, samanlıkta iğne aramaya benziyor. Geçmiş yıllarda adaylar büyük markalara katılmaya hevesliyken şimdi, birleşmeler ve devralmalar nedeniyle, eğer bir arayış içindeyseler dahi, daha küçük şirketlere ve start-up’lara yönelme eğilimindeler. Büyük markalar hala belli bir noktaya kadar hakim durumda ancak adaylar onlara eskisine kıyasla daha fazla şüpheyle yaklaşabiliyor.

Yetenekleri cezbetmeye yönelik dijital araçlar

Sektörün en büyük sorunu kalıpların dışında düşünmemeleri. Yetenek havuzu çok ama çok küçük ifadesine dikkat çekiliyor. Bu sektörde adayların çoğu mutlaka aktif olarak bir pozisyon arayışında değil.

Şirket yetkililerinin düzenleyeceği web seminerleri, özellikle de evden çalışmanın hala gerekli olduğu ve insanların zamanlarının çoğunu evde geçirdiği mevcut durumda çok sayıda katılımcıyı çekebilir. Bu, şirketlerin insanlara kültürlerinden bir parça sunmanın ve hikayelerini anlatmalarının bir yolu olabilir.

Öncelik sosyal becerilerde

Sosyal beceriler, pandemi sonrası dönemde deneyim ile eşit derecede ve hatta daha fazla aranır hale geldi. Sosyal becerilerin ileride büyük bir trend haline geleceğini ve sağlık hizmetlerinde, özellikle de ilaç sektörü için ciddi şekilde zorlayıcı bir konu oluşturacağı öngörülüyor.

Şirketler hala mesleki becerilere bakarak işe alım yapıyor olsa da, sosyal beceriler birkaç yönden daha ön plana çıkıyor. Örneğin; liderlik becerisi gerçekten önemli çünkü artık uzaktan çalışıyoruz. Bir kamerayla nasıl bağlantı kurulacağını bilen birini işe almak hayati önem taşıyor, ancak şirketler aynı zamanda yeni fikirler getiren, yenilikçi, sektörün inceliklerini bilen ve dijital stratejiler ve çözümler sunabilen kişileri arıyor.

Belki de mükemmel ticari bağlantılara sahip olmayan veya henüz regülasyona tabi ürünlerde deneyimi olmayan, ancak doğru becerilere, zihniyete, liderliğe, dayanıklılığa veya gereken diğer her şeye sahip olan, başka sektörlerden adayları işe alma konusunu, şirketler yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaklar.

Dijital görünüme özen göstermek şart

Online profiller, web sitelerine ve ağlara dijital açıdan özen gösterilmesi hem şirketler hem de adaylar için son derece önem taşıyor. Adayların, dijital vitrinlerini medya perspektifinden yönettiklerinden emin olmaları gerekiyor. İşini değiştirmeyi düşünen biri, ne kadar fazla ayrıntıya sahip olursa, şirketlerin dikkatini çeker ve doğrudan işe alınma olasılığı o kadar yüksek olur. Aktif olmasanız veya halihazırda iş aramıyor olsanız bile, özellikle bu nüanslara sahip olduğunuz yaşam bilimleri ve ilaç sektörü pazarında, profilinizin nasıl göründüğüne ve oradaki ayrıntı ve bilgilerinize önem verin. İş  görüşme sürecinde de adaylar  dijital süreci yüz yüzeymiş gibi ciddiye almalı ve dijital profillerinin güncel ve ilgi çekici olduğundan emin olmalıdır.