Ana Sayfa Manşet Kaçak ilaç satışını önlemek mümkün!

Kaçak ilaç satışını önlemek mümkün!

W- DigiGuardians firmasının yeni ürünü “Anti-Core” Internet üzerindeki sahte ve kaçak ilaç satışının önlenmesi için özel olarak geliştirilmiş yerli bir yazılım. DigiGuardians firmasının ortaklarından Gujan Şen ile Internet’teki ilaç satışı ve “Anti-Core”un bunu nasıl önleyebileceği ile ilgili sohbet ettik.

Öncelikle kimdir DigiGuardians? Neler yapar?

G.S- DigiGuardians 6 sene önce internet üzerindeki illegal içeriklerin bulunup, kaldırılması için kurulmuş yerli teknoloji şirketidir.

DigiGuardians olarak 3 alanda hizmet veriyoruz.
İçerik koruma,
online saygınlık takibi
ve sahteciliğin önlenmesi.

Türkiye’de ve dünyada pek çok saygın müşteriye hizmet sunmaya devam ediyoruz. İstanbul’daki ofisimizle birlikte uluslararası çalışmaları daha hızlı yürütebilmek adına 2 sene önce Los Angeles’a da bir ofis açık.

W- Anti-Core nedir?

G.S- “Anti-Core” İlaç sahipleri adına internet üzerinde sahte/kaçak ürün satmak isteyenlere nefes aldırmamak üzere geliştirilen bir yazılım ürünü.

Bu ürün sayesinde sahte/kaçak ilaç satışının tespitinin yapılması ve önlenmesi için interneti 7/24 tarıyoruz.

Yazılımımızın yapısını kullanıcı davranışlarını taklit eden, makine öğrenme sistemleri ile kendini sürekli geliştirerek ileri seviye bir internet kullanıcısından bile daha iyi şekilde interneti tarayan bir sistem olarak düşünebilirsiniz.

W- Sahte/Kaçak ilaç satışının sadece teknolojik önlemlerle bitirilebilmesi mümkün mü?

G.S- Sorunuza şu şekilde giriş yapayım; Bu işi teknoloji kullanmadan bırakın bitirmeyi, engellemek bile neredeyse imkansız. Bitirmek elbette ana amaç. Ancak kanunlarımızda yasak olmasına rağmen, internet üzerinden Sahte/Kaçak ilaç satmak, sipariş vermek o kadar kolay ki, önce buna erişimin önemli derecede zorlaştırılması gerekiyor.

Amacımız, düzenli yapılacak çalışma ile bu işi %80 gibi bir oranda “Anti-Core” ile çözmek. Geri kalan %20 ise bu konuda uzman hukuk ekibimizin desteğiyle çözülebilir.

Bizim burada attığımız adımlar şu şekilde öncelikle “Anti-Core” ile interneti 7/24 tarar hale geliyoruz. Böylelikle ilaç ve benzeri ürünlerin satıldığı tüm siteleri belirliyoruz. Daha sonra bunların içerisinde müşterilerimize ait ürünler olup olmadığını yine yazılım otomatik olarak değerlendiriyor.

Eş zamanlı olarak satışı yapan sitelerin sorumlularının kimler olduğunu da belirliyoruz. Bu tespitin ardından hem teknik hem hukuki yöntemlerle sahte/kaçak ilaç satışını durduruyoruz.

W- Internette Sahte/Kaçak ilaç satışı nasıl yapılıyor?

G.S- Farklı yöntemler benimsemiş satıcılar mevcut. Mesela web sitesi kurarak herhangi bir ürün satar gibi ilaç, gıda takviyesi, cinsel gücü arttırıcı vs. satanlarla birlikte sosyal medya platformlarını kullanarak yoğun satışlar yapan kişiler ve kurumlar da mevcut. Sadece bu tip satışların yapılması için açılmış forumlar ve gruplar da bulunuyor.

Biliyorsunuz hızlı bir şekilde dijitalleşiyoruz. Eskiden sokakta, tablada vs. satılan tüm ürünler artık internet üzerinden satılmaya başlanıyor. Sokaktaki sahte/kaçak yerini tamamen internet üzerindeki satış kanallarına bırakıyor.

W- Internette daha çok hangi tür ilaçlar satılıyor?

G.S- Bizim yaptığımız araştırmalara göre; kanser ilaçları, yan etkisi düşük olan ilaçlar, steroid içeren ürünler, cinsel güç arttırıcı ürünler ve tabi ki kilo kaybını hızlandırıcı ürünler.

Aslında durum sadece ilacın kaçak satılması değil. Toplumun sağlığı da büyük tehlike altında. Yasalar çerçevesinde yapılan denetimlerin yeterli olması da teknolojik çözümler kullanılmadan mümkün değil maalesef. Bu da Sahte/Kaçak ilaç satanları cesaretlendiriyor ve ürünlerin pazarlaması gerçekleştiriliyor.

Bu yüzden kamu kurumları ve ilaç firmalarının topyekûn mücadele etmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz.

Ürünümüzü daha önce T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kurumuna da sunma fırsatımız oldu. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunduk. Gerekli görülmesi halinde bu konuda aksiyon almaya hazırız.

W- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

G.S- Biliyorsunuz sahte/kaçak ürün sadece ülkemizde bir problem değil dünya da herkesi ilgilendiren bir sorun. “Anti-Core” ile yapmak istediğimiz öncelikle Türkiye’nin bu sorununu çözmek ve uluslararası platformlarda parmakla gösterilecek kadar iyi bir örnek oluşturmak. Yazılımımızı geliştirirken hep buna odaklandık. Her dilde ve coğrafyada benzer hizmet gösterebilecek kapasitede bir ürün geliştirdik.

W- Gujan Bey bu önemli konuda sizlere sonsuz başarılar dileriz.