Ana Sayfa GETAT İyi bir antioksidan kaynağı olan çay sindirime yardımcı olur mu?

İyi bir antioksidan kaynağı olan çay sindirime yardımcı olur mu?

Şişkinlik, mide krampları ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının üstesinden gelmek zor olabilir. Peki rahatlama arayışında çay sindirime yardımcı olur mu?

Mütevazı bir fincan çayın kesinlikle bazı sağlık yararları vardır. Birincisi, zengin bir antioksidan kaynağıdır . Academy of Nutrition and Dietetics’e göre bu bileşikler bazı kronik hastalıkların riskini azaltabilir ;

The Health Benefits of Tea

Polifenol adı verilen doğal maddeler hem kafeinli hem de bitki çaylarında bulunur. Bu maddeler, belirli kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bileşikler olan antioksidanlardır. İşleme sırasında çaydaki bazı polifenoller yok edilir. Bu nedenle çay tozları, kafeinsiz çaylar ve şişelenmiş çay içecekleri aynı sağlık yararlarını sunmayabilir.

Ancak iş sindirime geldiğinde, kilo verme vaatleri ve şişkinlik önleyici çaylar çoğu zaman kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor. Ve büyük ihtimalle öyleler. Çayın faydalarının ardındaki araştırmaların çoğu, çayda bulunan miktarlardan daha fazla tüketilen bitki özlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, tek bir fincan çayın aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağını söylemek zor.

BİLİM ÇAY VE SİNDİRİM HAKKINDA NE DİYOR?
Kanıtlar, düzenli olarak çay içmenin uzun vadede sindirim sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir. The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir 2012 çalışması Altı aydan uzun bir süre boyunca haftada üç kez “ortalama” miktarda çay içen kişilerin, çay içmeyenlere kıyasla sindirim sisteminde kanser geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

Prospective cohort study of tea consumption and risk of digestive system cancers: results from the Shanghai Women’s Health Study

Yine de kanıt düzeyi, içecek seçiminize bağlı olarak değişir. Farrell Allen, “Çalışmalar, siyah ve yeşil çaydaki flavonoidlerin, sindirim sistemini sakinleştirebilen ve mide ve yemek borusu kanseri riskini azaltabilen antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösteriyor” dedi.

Nutrients dergisinde 2019 sistematik incelemesi ayrıca siyah, yeşil ve oolong çayının yararlı bakterilerin büyümesini teşvik ederek bağırsak mikrobiyomunun dengesini olumlu yönde değiştirebileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tea Compounds and the Gut Microbiome: Findings from Trials and Mechanistic Studies

tamamı için kaynağa bknz