Ana Sayfa Tıp&Sağlık İtalya “kırmızı”

İtalya “kırmızı”

Covid-19 salgınında can kayıplarının 110 bini aştığı İtalya’da bugünden itibaren Paskalya tatili için tüm ülke en sıkı tedbirlerin uygulandığı “kırmızı bölge” ilan edildi.

Pazar günkü Paskalya yortusu sebebiyle 3-5 Nisan tarihleri arasında ülke çapında vatandaşlardan gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaları isteniyor.

Bu dönemde ülke çapında temel ihtiyaçlara hizmet verenler dışındaki işletmeler kapalı kalacak, restoranlar yalnızca paket servisi yapabilecek.

Katoliklerin geleneksel Paskalya yemeğini de göz önünde bulunduran yetkililer, günde yalnızca bir kez olmak koşuluyla başka eve gidilmesine ve en fazla 2 kişinin misafir edilmesine izin verilmesi kararı aldı. tamamı için kaynağa bknz

KLİMİK ; Hükümet Çarşamba (31 Mart 2021) günü yaptığı açıklamada, savunmasız hastaları korumayı ve aşı karşıtı (no-vax) hareketi geri püskürtmeyi amaçladığı potansiyel olarak tartışmaya yol açacak bir hareketle, İtalya’daki tüm sağlık çalışanlarının koronavirus aşısı olmak zorunda olduğunu açıkladı.

İtalya’da köklü bir aşı karşıtı hareket var ve bazı sağlık personelinin aşı yapmayı reddetmesi sonrası hastanelerde salgınların ortaya çıkması, 109 binden fazla insanın COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede protestolara yol açtı.

Ancak yalnızca bazı kategorilerdeki çalışanları aşı olmaya zorlamanın yasallığını sorgulandı.

Başbakan Mario Draghi’nin kabinesi tarafından onaylanan çarşamba günkü kararname, eczacılar da dahil olmak üzere sağlık çalışanlarının “aşı yaptırmaları gerektiğini” söylüyor. Reddedenler, yılın geri kalanında ücretsiz uzaklaştırılabilir.

Haber İçin Tıklayınız