Ana Sayfa İlaç İspanya yetim ilaçlar için yeni fiyatlandırma modeline geçiyor.

İspanya yetim ilaçlar için yeni fiyatlandırma modeline geçiyor.

 

3 Mart 2020’de İspanyol Tıbbi Ürünler Yönetmeliği’nin (RDL 1/2015) 3 (3) maddesine dayanan İspanya Bakanlar Konseyi, yetim ilaçlar için yeni bir ekonomik model üzerinde anlaştı. Madde 3 (3) hükümetin nadir veya seyrek görülen hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ilaçlarla ilgili bazı ekonomik tedbirler almasına izin verir. Yeni model, yetim tıbbi ürünlerin araştırılması, geliştirilmesi ve  pazarlanmasına yatırım yapılmasını teşvik etmeyi ve bu nedenle arzını garanti etmeyi amaçlamaktadır .

Bakanlar Kurulu toplantısına eşlik eden basın açıklamasına göre, bu önlem, İspanya Ulusal Sağlık Sistemi (SNS) portföyünde yer alan yetim tıbbi ürünlerin referans fiyat sistemi tarafından yönetilen ürünlerden belirli ve ayrı bir ekonomik modele sahip olmasını sağlamaktan ibarettir.

Referans fiyat sisteminin amacı, SNS tarafından geri ödenen tıbbi ürünlerin fiyatlarını içererek ve jenerik ilaç kullanımını teşvik ederek ilaç tedarikini daha verimli hale getirmektir. Kısacası, patent koruması kalktığı için bir yenilik olmaktan çıkmış olan tıbbi ürünlerin fiyatının ayarlanması SNS’ye tasarruf sağlar. Sonuç olarak, yetim tıbbi ürünleri referans fiyat sisteminden hariç tutmak ve bu nedenle onları fiyat açısından daha cazip hale getirmek – yatırım, geliştirme ve daha sonra pazarlanmasını teşvik eder.