Ana Sayfa Hukuk&Etik İlaçlar ölüm için değil tedavi için kullanılır

İlaçlar ölüm için değil tedavi için kullanılır

İntihar için ilaca mahkemeden izin çıkmadı

Almanya’da ağır hasta 3 davacının yaşamlarına son vermek amacıyla ilaç edinmek istemesine mahkemeden izin çıkmadı. Mahkeme kararında ilaçların ölüm için değil tedavi için kullanıldığına vurgu yaptı.

Almanya’da Münster Yüksek İdare Mahkemesi, ağır hasta kişilerin yaşamlarına son vermek amacıyla ilaç edinme haklarının bulunmadığına karar verdi.

Mahkeme Çarşamba günü aldığı kararla, ağır hasta kişilerin, ölmelerini sağlayacak uyuşturucu muhteva eden ilaçları özel bir izinle Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü’nden satın almalarının mümkün olmadığına hükmetti.

Kararda, “Federal Enstitü, intihar etmeye karar veren ağır hasta kişilerin bu amaçla ölümcül bir araç edinmelerine izin vermekle yükümlü değildir” denildi.

Yüksek Mahkeme, Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü’nün uyuşturucu özelliği bulunan ilaçları ancak hastalıkların tedavileri ve bu hastalıkların yol açtığı ağrıların giderilmesi ya da azaltılması amacıyla istisnai olarak verme yetkisine sahip olduğuna da vurgu yaptı.

Gerekçeli kararda, “İntihar amacıyla uyuşturucu ilaç teminine yönelik izin, gerekli tıbbi bakımı güvence altına almaya hizmet etmemektedir” ifadelerine yer verildi.tamamı için kaynağa bknz