Ana Sayfa Eczacılık “İlaç temininde sorunu azaltacak ama kaldırmayacak”

“İlaç temininde sorunu azaltacak ama kaldırmayacak”

Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Taner Ercanlı

“İlaç temininde sorunu azaltacak ama kaldırmayacak”

Cumhuriyet: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 euro değerinin 6,2925 liraya çıkarıldığını açıkladı. Kur yüzde 37.4’lük artışla 4,57’den 6.29’a çıktı. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, ilaç temininde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Sorunu azaltacağını düşünüyoruz ama kaldıracağını düşünmüyorum. Sorun, eylül ayıyla beraber tekrar karşımıza çıkacak” dedi.

Ercanlı, ilaçta güncellenen kur değerine ilişkin ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“100 İLACIN 25’İNDE BULUNMA SIKINTISI VAR”

  • Eczacılar, ilaçta zammın yanında değil. Özellikle ilacın ulaşılabilir olmasının taraftarıyız. Ulaşımda sorun ilacın fiyatıysa ortadan kaldırılması gerekiyor. Ama sahada yaşadığımız yansımalar, ilaç yokluklarıyla ilgili tespitlere baktığımız zaman, ithal ilaçların birçoğunun ithalatında çok ciddi sıkıntılar olduğunu gözlemliyoruz. Pandemiyle beraber yerli ilaç sanayisindeki aşırı maliyetlerin yükselmesiyle birlikte bazı ilaçların bulunmasında sıkıntı yaşıyoruz.
  • Bugün, mevcut her 100 ilacın neredeyse 22-25 arasında bir oranda bulunurluğunda sıkıntı yaşıyoruz. Hem hastalarla karşı karşıya kalmamıza neden oluyor hem de hastaların telafisinde çok ciddi problemlerin oluşmasını sağlıyor.tamamı için kaynağa bknz

İlaçta Zam Oranı yüzde 37,4